Zabil jsem De Gaulla, pánové

28. května 2006 v 17:28 | Belbo |  Všední den
Šťastnou shodou okolností (brácha kamaráda je u dominikánů v Bordeaux, studuje tam šest let, vyslali ho tam z Olomouce, který má z Bordeaux smluvu o školení dominikánů, protože Olomouc jich má hodně a Bordeaux zase nikoho) jsem byl celých deset dní ve Francii. Zde útržkovitý přehled:

Čt
Letadlem Skyeurope.com (bookuje se výhradně přes web, ale musíte mít kreditku s těma vystouplýma čísličkama, 4200Kč tam a zpět, ano teprve ímto letem jsem si nezvratně prohloubil mou ekologickou stopu na Zemi /emise, viz výpočet ekol. stopy/- do konce života ji nevyrovnám) do Paříže. Ubytování v hostelu Woodstock na Montmartu (20E/noc). setkání s typickou evropskou mládeží.
Montmarte, Sacre ceur, hledáme kde Amélie obsluhovala, ale bez úspěchu
Nábřeží, Notre Dame, Vítezný oblouk, výšet francouzských vítězství na jeho zdech. Porážky taktně a ze slučnosti k duševní hygieně národa zamlčeny.
So
Lucemburské zahrady, St Michel, kostel St Sulpic (dvě starší anglické dámy: ,Tak kdepak je ten grál´?), Vogéské náměstí (točily se tam čtyři mušketýři), kafe na ostrově Sv.Ludvíka, Museum D.Orsee ( 3 km dlouhá fronta, impresionisti dnes nebudou)
Ne
Hřbitov Perre Lachaise (hroby Jima Morissona - zničil se ve 29 letech jako hovado, kdyby ty fanynky věděli, jakej je mastnej a tlustej na své poslední fotce.., dále August Comte, zakladatel humanity náboženství, Piaf, Oscar Wilde, Balzac, Delacroax..)
Eiffelova věž (až nahoru za jedenáct euráčů, jen do druhého poschodí sme nakonec vylezli), Martovo pole, večer v kavárně na Montmartu
Po
Přesun s TGV do Bordeaux (20E, bookovano přes net) a pak mi to splývá…
Ut
Atlantik! Duna u Archaconu. Perla z Archaconu (servírka blonďatá, hm i hodně severních Italek je blonďatá), voda studená, ale mocná, zpětné proudy, sbírám škeble, všechny mé zdravotní problémy náhle mizí. Šťastné jsou mořské národy!
St
Zaspávám a přicházím pozdě k obědu, bratři a převor dělají, že to nevidí.
Městečko Saint Emilion u Bordeaux. Jeden student, ubytovaný v Konventu nás zve k sobě. Dostáváme láhev vína St.Emilion 2004
Hraju za Dominikány fotbal proti výrostkům z elitního katolického lycea Lazac. Gól a tyčka. Francouzi jsou trvdí indiviualisti. Obránce začne útočit..obejde jednoho, prvního, třetího a skončí na čtvrtém 3 m přede mnou, který na něj pískám, aby přihrál svým (všem) volným spoluhráčům. Nechápe.. Ano v organizaci hry a tréninku jsme daleko napřed.
Čt
Odpočinek, odpoledne v čajovně s O., původně IPS FSV UK, pak Erasmus Bordeaux a teď regulérní student. Člověk, který se soudí s UK (a vyhraje). Několik zajímavých poznatků. Studentský život ve Francii: organizovaný chaos. Přijdete do školy a nepustí Vás do ni (stávka, okupace, obsazení), někdo svolal Ensemble Generale, kdo tam nepřijde, předpokládá se, že seouhlasí (u nás je to naopak, že? Máme špatnou zkušenost s tím, že se někdo prohlásí za ,lid´). Ano, neustálý sled karikatur revoluce. Každej ji má plnou hubu. Když dou diskuse do tuhého, označují se za nacisty (dehumanizace protivníka). Nic jim nedošlo. Naštěstí jen hraní na revoluci a trochu sebeklam. Robbespierre jako hrdina. Končí to vždy tadyta studenstká-odborářská tahanice obnovením statusu quo, deziluzí těch málo, kdo citově investovali, ostatní se jen sebepotvrdí (velké odbory: železnice, studentské odbory). Proč stávkovat? Proč ne? Revoluce a solidarita. Školu Vám blokujou, někdo Vám zapálí auto a teď je na Vás, abyste… s nimi vyjádřili solidaritu. Nějaký děti se báli zapálit cizí auto, tak si to napoprvé zkusili s autem svých rodičů. Amatérismus: dvě hodiny jim trvá, než se jim podaří sirkama zapálit odpadkový koš. Během poslední vlny protestů se podařilo někomu vniknout do justičního dvora v Bordeaux a zapálit všechny auta. . To se cení. Bordeaux platí za chladné město, vždy když se něco semele v Paříži, král či vláda utíká do Boredeaux. Město dlouhou dobu anglické, proslulé psími výkaly (krásným brunetám to nepřichází důstojné,sehnout se a ..)
Revoluce. V jakémkoliv kontextu, např. Budeme volit Le Pena, aby byla revoluce. Jen 65proc Francouzů platí daně, ostatní - pod 2500E měsíčně - jen symbolicky. Nevím, jak by se to deseti let nemohlo nezhroutit, ale jistě to někdo označí za ,revoluci´.
Pa
Cesta do Lourdes v předhůří Pyrenejí. Zrovna tam mají sjezd floidi z celýho světa. Vypadá to jako v Policejní akademii VII. Dlouhý pochod s pochodněmi k jeskyni na druhém břehu (Cu cluxclan??). Kadidlo a táhlé písně z reproduktorů. Systematické navozování vhodných psychologických předpokladů pro Placebo efekt, resp. uzdravování a další zázraky. Kadidlo (Izajáš v Bibli: ,pryč s kadidlem!´)
Katolická církev oficiálně neuznává žádné poutní místo. Z jejího teologického hlediska je zjevení Boží (Bible) dokonané. Není k němu co přidat. To je dobře. Ani dominikán Fre Lukáš se nemusí přetvařovat.
Přenocování u dominikánských sester, ráno mírné zemětřesení.
So
Výstup na kopec s křížem nad Lourdes a zapsání do knihy v tom kovovém kastlíku na kříži (kdyby tam někdo náhodou zavítal..), cesta do Bourdeaux. V trafice: potřebuju známku do Czech Republic. Trafikantka: Je to v Evropě? Velký národ je to J, Patřila jim třetina známého světa
Ne
Potulování po nábřeží v Paříži , ukradený obelisk na Šan ze lizé, tam se gilotinovalo, asi tisíc lidí. Také Girondisti: přijeli z Bordeaux (mají tam krásný památník s kříčícími koňmi - vhodný tvar slova žrát sem nenalezl), původně proti revoluci, mladá partička v dostavníku, liberálové pro decentralizaci, od masakru na Martových polích v defenzívě. Jakobíni je umlátili několika málo slovy (,lid´ ,zrada´). Stačilo zmobilizovat Le Maraise. Zasviští Dr. Gouloutine nebo exil.
Odkaz Girondy a Jakobínů je stále živý a rozvíjen. Jakobíni jsou centristi, Gironda - decentralisté - přicházejí prej právě do módy. Jakobíni - tak se říká i Dominkánům (viz historie revoluce). Slovo an sich neutrální, spíše hodné obdivu.
Kdo chce ve francouzské politice něco znamenat, musí chtě nechtě přejmout revoluční rétoriku a jejich symboly a jejich hrdiny (Francouzi jsou kultovním národem, udělali by kult i z Waterloo kdyby chtěli), i když sou katolíci (antirevoluční katolíci - asi deset procent? Např. jeden poslanec z Vendée -tam byl ten hladomor za revoluce a royalistické povstání - byl zvolen s postojem: revoluce byla špatně!)
Večer let do Prahy.
Doporučená četba:
Šakal
Dominicains.com - konvent v Bordeaux
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luke Luke | 7. června 2006 v 23:22 | Reagovat

Teda teda ty francouzský jména :))

2 Ňaurel Ňaurel | 13. července 2006 v 15:27 | Reagovat

Ač nemáš rád slovo "kolega", příští týden Ti, když píšeš o dominikánech, pošlu text od jejich kolegů benediktínů, ať máš taky nějakou změnu -):  Jinak rubriky dobré; nejvíc se mi líbí "Všední den" - místy dojemné, mající jistý přesah... Příští týden se dozvíš, co se uprostřed jednoho všedního dne stalo Benediktovi...

3 Ňaurel Ňaurel | 17. července 2006 v 9:47 | Reagovat

Tak tady je ten slíbený text; po přečtení možno vymazat, eventuelně zařadit do Poetického koutku... (?). Nevím, jak se Ti to bude zdát, ale když se prezentuješ jako poeta (viz blog) a zájemce o teologii (viz kandidátka ED Vrchlabí) tak by si to mohl přežít -): Je mi totiž jasné, že pro většinu lidí bude tento text naprostý blábol... Některým bláznům jako jsem např. já, však přijde krásnej...

"Uprostřed radovánek světa

odněkud vedral se Hlas

zřetelný a tichý.

V té chvíli všechna světla

pohasla

a bylo mi úzko.

A On mi řekl: pojď.

Vyprostil jsem se

jak orel ze sítě

jež brání odlétnout mu

v Nedozírno.

Uprostřed tužeb, plánů

i volnosti žití

odněkud vedral se Hlas.

Jak šíp proťal

co kamenné

vlastní mé vůle

se mu zdálo.

Složil jsem zbraně

a vydal jsem se za Ním.

Kam?

Slovo za slovem...

Do země zaslíbené."

4 Belbo Belbo | 17. července 2006 v 17:32 | Reagovat

Ahoj Ňaureli, to neva, každej přece ví, že to hříšné město v pohraničí. že je vrchlabí. Nelam si s tím prosím hlavu. Díky za hezkou básničku! Dala jsi si práci a hodně si investovala. Já investuji -pokud možno- nenápadně. Někdy výhoda, jindy o to větší nevýhoda :-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama