Březen 2007

Mexiko VI - Mexiko City

26. března 2007 v 11:56 | Belbo |  Všední den
Osm let po té, co Vasco Núnez de Balboa spatřil Pacifik se v roce 1521 vylodil v dnešním mexickém státě Veracruz Hernando Cortez se třemi loďmi, nechal je provrtat a se svými pěti sty muži (a tisíci indiány) dobil Aztéckou říši. S Melinchou zplodil prvního míšence Španěla a indiánky - mestice. To byl první Mexičan. Na začátku mexických dějin je znásilnění a jejím výsledkem je dodnes ambivalentní mexická identita. Vždyť na co být hrdý? Na Aztéky a Maye či na jejich španělské pokořitele v čele s modrookým Hernandem? Násilné dobytí Mexika Španěly je dodnes v Mexiku cítit na každém kroku. Bílá barva kůže je bianco šekem pro svůdné úsměvy dívek a pro vstup do lepší společnosti. Rudá či rudo-černá barva kůše je bianco šekem pro celoživotní boj proti ignoranci a nezájmu. Bílá, bílá, vyčisti si boty, v tom je tvoje síla.

Mexiko V. - Pacifik

26. března 2007 v 11:21 | Belbo |  Všední den
Roku 1513 španělský conquistador Vasco Núnez de Balboa překročil panamskou šíji a jako první Evropan spatřil Tichý oceán.
Když nedáváte pozor a překvapí vás vlna, skončíte přibližně deset metrů směrem k pobřěží, máte obličej přitisknutý na dno, vlasy plné písku a málem vymknuté rameno. Ale on je tak velký a vy to cítíte a vzbuzuje to podvědomě fascinaci velikostí, klidem a tichem.Mexiko II. - děti

9. března 2007 v 23:14 | Belbo |  Všední den
...jsou krásní. Občas to sou rošťáci a musíte jim dát peso nebo žvějkačku, aby si potměšile nezakrývali obličeje a neutíkali. Občas to sou hrdí malí Mayové a nechtějí se fotit vůbec. Vyrůstají v klidu, bosky, rodiče na ně nekřičí, jen je ráno vypustí a večer je hlad stejně dožene domů. V Yašokintele jezdí už čtyřleté děti bez sedla na koni. Suveréně. Dovedou si hrát se vším. Když jsou úplně malí, maminky je nosí ve velkém šátku na zádech nebo na hrudi. Mexické děti jsou se svými rodičemi v práci, ať už se jedná o pouliční prodavače, které nosí malé trafičky, nebo o obchůdky a různě pomáhají. Odnikud je nikdo nevyhání. Neurotický rodič nebo dítě v Mexiku neexistuje, aspoň jsem s ním neměl za ony tři týdny čest.

V Mexiku I.

9. března 2007 v 19:11 | Belbo |  Všední den
Zde začnu podle mé chuti zveřejňovat střípky z třítýdenní expedice do Chiapasu.