Mexiko VI - Mexiko City

26. března 2007 v 11:56 | Belbo |  Všední den
Osm let po té, co Vasco Núnez de Balboa spatřil Pacifik se v roce 1521 vylodil v dnešním mexickém státě Veracruz Hernando Cortez se třemi loďmi, nechal je provrtat a se svými pěti sty muži (a tisíci indiány) dobil Aztéckou říši. S Melinchou zplodil prvního míšence Španěla a indiánky - mestice. To byl první Mexičan. Na začátku mexických dějin je znásilnění a jejím výsledkem je dodnes ambivalentní mexická identita. Vždyť na co být hrdý? Na Aztéky a Maye či na jejich španělské pokořitele v čele s modrookým Hernandem? Násilné dobytí Mexika Španěly je dodnes v Mexiku cítit na každém kroku. Bílá barva kůže je bianco šekem pro svůdné úsměvy dívek a pro vstup do lepší společnosti. Rudá či rudo-černá barva kůše je bianco šekem pro celoživotní boj proti ignoranci a nezájmu. Bílá, bílá, vyčisti si boty, v tom je tvoje síla.

Na fotce je hlavní a největší katedrála v Mexiko City u náměstí Zocaló (původně stála ve středu náměstí jezdecká socha habrsburského císaře, který Mexiku vládl v druhé polovině 19. století, ale Habsburci byli vyhnáni, socha stržena a od to déby zbyl pouze sokl, zokl, Zocaló. Dnes je ve středu náměstí Zocaló velká mexická vlajka.
Katedrála stojí částečně na místě zbořeného hlavního aztéckého chrámu. Španělé se ani nenamáhali zbořit aztécké pyramidy zcela, zarovnaly je asi v polovině jejich výšky se zemí a ještě dnes - v průhledech pod zem před katedrálou - je možno spatřit pokořené, skrčené a ulomené chrámy.
Město je velké jako 20 Prah dohromady. Neradno tam bloumat v noci ulicí a ve dne na periferii vždy radši jejím středem. Centrum je relativně bezpešné. Mexiko City se rozkládá na ploše kdysi velkého mělkého jezera, které Aztékové a pak i Španělé nechali vysušit anebo zarůst.
Zde je plánek mexického metra:
Toto je nejstarší španělská kaple ve městě (z 20. let 16.. století) a za ní si postavili své rezidence na tehdejším jižním okraji dobytého města španělští conquistadiři. Dům Cortese je dnes ve čtvrti radnicí a když půjdete dál ulicí napravo od kaple (ulice Franseska Sosi) dostanete se za chvilku k domu Alvaradeho (Alvaredo byl pravá ruka Corteze). Ano, tady, v domech páchnoucích dodnes bohatsvím, bydlí dodnes honorace a nezřídka přímí potomci španělských hrdlořezů.
Když půjdete asi 2 km touto ulicí, dostanete se na náměstí s menší katedrálou, tam zahnete doleva a když přetnete ulice Berlín a Vienna, uvidíte dům, kde bydlela Frida Kahlo (je tam její muzeum) a ještě kousek a spatříte opevněný dům, kde byl zavražděn Lev Trockij.
Ona kaple je asi 200 metrů od zastávky metra Miguel (...) na plánku je to vlevo dole na té zelené trase asi třetí nebo čtvrtá od zdola.
Abych nezapomněl: V Mexiku je i česká čtvrť:
Park Alemada, tady se hrajou ve stínu stromů šachy. Zde jsem porazil pár Mexičanů i jejich kápa. Před vchodem do muzea Diega Rivery, manžela Fridy.
Před námi náměstí Zocaló, středobod města, vlevo katedrála, za náměstím vladní palác s freskami Diega Rivery, znázorňujícími celou mexickou historii (v záhlaví obrovské 20 metrů široké fresky je pan Marx, inu trockisti :-) Vlevo za katedrálou stál původně hlavní aztécký chrám, dnes pouze půdorys a muzeum.
Když jsem byl na Zocaló, právě probíhala demonstrace, kde se rozdávali fotky lidí, které vláda, popř. jednotliví guvernéři (Mexiko je federací 31 států, v jejichž čele stojí guvernér) nechala zmizet..
Zmíněná Riverova freska ve vládním paláci (její střed) je tu. Dole vidíme Conquistu (jde to zprava doleva), nahoře jsou již rolnící s heslem, které je v celé mezoamerice velmi populární jako štít proti neoliberalismu: Tierra y Liberdidad (země a svoboda). Je to dnes i jedno z hlavních zapatistických hesel.
Zpět do hluboké historie! Aztékové přišli někdy ve 12 století do dnešního Mexika ze severu a narazili zde civilizace, které byly mnohem vyspělejší než oni samy. Dobili je, ale převzaly jejich kulturu, včetně stavění velkých pyramid coby náboženských center a obětišť. Na sever od města je rozsáhlý areál pyramid předaztékovské civilizace, která ještě donedávna ani neměla jméno (Toltéci?Olméci?) Zde jsou největší pyramidy v Mexiku, mnohem větší než mayské na jihu v Chiapasu, Yucatánu a Guatemale.
Tak to byl Tenochtitlán (nebo tak nějak)
Na jih od města je nejznámější a nejvyšší mexická hora (skoro 6000 metrů), kterou Mexičané nazývají ležící bílá žena pro její členěný vrchol pokrytý ledovcem, který ji připomíná. Popocatepetl.
PS: Vlastně tam jsou dvě: Napravo ležící bílá žena a napravo kouřící muž, druhý největší vrchol.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radix radix | 26. března 2007 v 17:06 | Reagovat

V Tenochtitlánu vzniklo techno a narodila se tam Hatátitlá. Buď rád, že ti zapatisti neuřízli hlavu :-)

2 orfeus orfeus | E-mail | 27. března 2007 v 15:45 | Reagovat

Nenašel sem kam to napsat, tak to píšu sem, ahoj Chuane, jako dobrý, ale děsně špatně se mi vom pohybuje, tenhle blog je graficky strašně zmatenej. Anebo sem uplně blbej?

Děsně nepřehledný mi to přijde.  :-) Ale zase mě pořád zveš na pivo, takže ti to asi vodpustim.        :-)

3 Belbo Orfeovi Belbo Orfeovi | 27. března 2007 v 16:24 | Reagovat

Odpust, uprednostnuji obsah pred formou a .. moc toho tu neni, ze? A vica versa díky za reakce

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama