Hold Albertu Camusovi

21. května 2007 v 23:18 | B |  Všední den
Řidič si pochvaluje starší paní na předním sedadle napravo: ,to je dnes hezky teplíčko, viďte?´ Paní chrochtá. Nedochází jim, že nyní krásné zelené listy pokryje za několik týdnů žluť Van Goghových slunečnic jako pokrývá růže pokožku. Pak zreziví. Ti dva nemají ani pole, ani zahradu, nepěstují rajčata, ani pažitku. Jsou Finis naturae, avšak ne jako její vyvrcholení, ale jako její konec. Nedochází jim, že déšť se do vyschlých a krustovitých brázd už nerozleje, že už nezavěsí na snivých květech své krůpěje (Gellner). Že se jednoho dne zvednou velká oblaka prachu a zahltí popílkem poslední opalující jako příklad. A jednoho dne se v Praze objeví krysy ..
Když totiž naslouchal jásotu ozývajícímu se z města..

, uvědomoval si, že tato radostná nálada je stále ohrožena. Věděl, co rozjásaný dav ne, co však je možno si přečíst v knihách. Bacil moru nikdy úplně nezaniká a nemizí, může zůstat po desítky let zalezlý v nábytku, v prádle, v pokojích, ve sklepích, v zavazadlech, v kapesnících a starých papírech, kde trpělivě čeká na další den, kdy mor, k neštěstí i poučení lidstva, probudí své krysy a pošle je umírat do nějakého šťastného města, aby mohl znovu a znovu zabíjet. (Albert Camus, Mor)
"Jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena." (Camus)
Aneb je těžké dělat revoluci, když jsou všíchni okolo tak v pohodě.
Zbývá nám jediná šance, ohromný experiment. Podle nejnovějšího příspěvku k teorii evoluce (Zamrzlá evoluce) se musíme odspeciovat. Uděláme 1000 skupin o cirka sto lidech. Anarchisti mají pravdu a ti nejradikálnější mají pravdu nejvíc. Budou to širší rodiny, rodinné klany, důležité je to, že budou mít podobný genofond. A necháme je žít v izolaci deset tisíc let. Proto se nenašli a ani nenajdou žádné mezičlánky. Protože evoluce probíhá skokem, deset tisíc let stačí. 999 skupin během nich vymře na následky křížení mezi příbuzdnými. Poslední přežije a odspeciuje se, čili geneticky zmutuje v nový a lepší druh Homo Sapiens. V Nadčlověka. Takovou speciací jsme vznikli jako Homo Sapiens Sapiens a právě takovou speciací vznikl Homo Neandrtalis i Homo Florensus. Příroda měla vždy dost času.
"Jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena."
Lidé, zejména muži, si zpravidla myslí (ženy si to nemyslí, ony to ví), že mají předávat své geny dále. Musím Vás zklamat, skoro všechny. Drtivá většina z nás se na speciaci nebude podílet, 99,999 procent z nás, tj. vlastně všichni, my všichni jako Homo Sapiens Sapiens dožíváme . Myslím to naprosto vážne, to není vtip. Je konec. Žijeme příliš pohromadě a nemůžeme se dál geneticky vyvíjet. Když se vám narodí děti více přizpůsobené svému okolí, do několika generací z této šťastné mutace nezbude ani ň, většina nastolí rychle genetický status quo. Čistě mechanicky: někoho si vaši děti musí vzít a vica versa. Jsme geneticky rigidní, protože propojení.
Ne, nemylte se, člověk není nekonečně flexibilní. Je geneticky uzpůsoben na život ve smečce v přírodě, proto ten exponenciální nárůst psychických poruch, proto lymfomy, proto rakovina. Proto kvaziteorie, např. názor, že útok na Twins v NY zinscenovala FBI. Proto rozsáhlá krize demokracie a samospráv. Protože vnímáme jen politikovu kravatu a prvních 5 vteřin co řekne. Myslíte, že máme navíc?? Jste naivní. Narážíme na samé kapacity lidského těla a lidského mozku. Náš mozek se od objevení Homo Sapiens Sapiens nijak nezměnil, jen nároky na něj neustále stoupají. Ve společnosti stoupá nejistota z budoucnosti i minulosti a jejím řešením je strach jako nejrychlejší a nejperspektivnější redukce komplexivity kolem nás. . I Američané převzali jeho německý tvar. An Angst jako public issue. Již teď na jeho základě funguje náš politický život, ať už je to nemoc šílených krav nebo vakcíny proti chřipce nebo válka s terorismem. Strach zbyl jako poslední možnost politické mobilizace a kolektivní akce.
"Jsou dvě pravdy a jedna z nich nesmí být nikdy vyslovena."
Strach je starší forma myšlení než náboženství, apokalypsa je dávný literární žánr, zpravidla je obsažena v základním mýtu sociální skupiny. Teprve pak ,se objevují´ bohové jako způsob jejího překonání. V Apokalypse nejsou bohové, protože tenkrát ještě nebyli. Je tam cokoliv: dítě, ten panáček z Krotitelů duchů. Vždy jako symbol strachu. Anebo beránek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radix radix | Web | 23. května 2007 v 7:51 | Reagovat

Chybí nová krev. Pokud lidstvo došlo opravdu tak 'daleko' (v degeneraci), potom řešení tkví jedině ve spojení s jinou civilizací - to ale stejně napůl myslím jako vtip. Ono je to totiž všechno permanentně hrozně dvojsečné, pravda je ambivalentní. V tom má Camus rozhodně pravdu, že pravdy jsou dvě!!! Jen si nejsem jistý s tím utajováním. Je to tak: To ('kosmická podstata') ukazuje vždycky jenom jednu stranu mince, akorát že mnohdy není poznat, kterou. 'To' je absolutní, takže klidně může i 'lhát'... Bez následků, samozřejmě. Člověk ale žije ve světě relace. Myslím si, že jediné řešení je naučit se uvažovat mnohorozměrně - zapojit fantazii. Zapomínáme, že jsme v první řadě duchové... Proto ona nevyslovená pravda klidně může znít, že to je stejně jedno. Je to Hra.

2 Diotalevi Diotalevi | 23. května 2007 v 23:42 | Reagovat

...dáme ji všem, dáme ji lidstvu. Ach bože žijeme tak krátce. Co udělá člověk za těch 60 let života, čeho užije? Čeho se naučí?

Nedočkáš se ovoce stromu, který si zasadil. Nedoučíš se tom, co lidstvo už znalo před tebou. Nedokončíš své dílo.

A neměl si pokdy pro radost. A neměl si pokdy pro myšlenku. A neměl si pokdy pro nic, pro nic než pro tu sháňku za kusem chleba - proč jsi žil? Stálo to vůbec zato?

Umíráme jako zvířata, kristapane co je nesmrtelnost jiného než protest proti krátkosti života? Člověk potřebuje víc času aby žil. 60 let - to je nevolnictví, to je slabost. Zvířectví a nevědomost. Dejme všem 300 let života, bude to největší událost od stvoření člověka.

Dejme, demte lidem život. Dejme jim plný lidský život.

3 Babčert Babčert | 24. května 2007 v 7:29 | Reagovat

To je zbytečný skuhrání (pokud ovšem neskuhráš pro zábavu, což je taky jeden můj koníček). Osobně ti slibuju, že se dočkáš. Teda tý dlouhověkosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama