Chvála emocionality a chaosu, aneb jak se stát Člověkem.

30. srpna 2007 v 15:34 | B |  Všední den
Diagnóza
Každá kultura chování druhu Homo Sapiens Sapiens se vyznačuje jistou mírou regulace emocí. V zájmu přežití skupiny, v zájmu snížení vzájemné nepředvídatelnosti, nejistoty a zvýšení pohodlí, v zájmu zájmů opodstatněných, přežitých či naprosto zbytečných.
Naše česká kultura (patrně tu lze mluvit obecně o jistém typu evropské kultury chování a myšlení, kam řadím českou, rakouskou, německou, anglickou a seveřanskou mentalitu) vyšroubovala tuto regulaci emocí do závitů, které jsou tak těsné, že jimi neproteče ani technický olej.
Od svých prvních dnů jsme terorizováni našimi mamimkami a všemi okolo, kteří programově a nemilosrdně potlačují jakékoliv "iracionální" a "prostě divné a idiotské" emocionální chování v nás. Za evoluční ideál se považuje dítě schopné odstupu chladného jak podzimní rána, dítě tiché a poslušné. Představte si, že jím jste..Je vám tři nebo pět let, (..)

(..) zkrátka věk, kdy se rozhodujícím způsobem formují vaše vzory chování. Když vás někdo neustále okřikuje, že nejenže nemáte řvát (tj. dělá to, co vám zakazuje), ale dokonce ani nesmíte zvědavě koukat na cizí lidi, nesmíte se divit (musíte dělat, jako že to již znáte), nesmíte se vzdalovat od svých rodičů, nesmíte brečet, nesmíte se "příliš" a "divně" smát, nesmíte trhat kytky, zkrátka a dobře, když vám někdo otráví polovinu barev na paletě vašeho možného výraziva, stane se z vás emocionální invalida.
V horším případě budete autista, v lepším případě se stanete ve svém životě neschopným nejen projevovat emoce, ale vůbec je i "mít", stanete se člověkem odcizeným, člověkem, jehož vyprahlá racionalita, mu dovolí jen obsesivně počítat (čísla na cedulích, co kolik stojí) a jehož subjektivní svoboda se smrskne na poznání, že "svoboda je poznaná nutnost" (Hegel). "Jedinou mou činností, ve které se cítím svobodný, je kouření cigaret" (hlavní postava Houllebecqueovy knihy "Rozšíření bitevního pole").
Když si uvědomíte svou emocionální obřízku, budete se snažit najít způsob, jak získat své ztracené a zakázané "barvy" zpět, aby jste jimi mohl(a) opět malovat.
Tento kulturní diktát se nevyčerpává jen výchovou v dětském věku. Celá naše společnost glorifikuje obecně "rozvážnost" (pasivitu?), umění se nerozčilovat (Masaryk: "rozčilení není program), "klidnost", "tichost" a "emocionální stabilitu". Ovšemže tyto protěžované vlastnosti jsou důležité a v nějakých situacích dokonce velmi důležité. Mám ovšem jemné podezření, že to není náš případ. My jimi dnes a tady pouze maskujeme holou skutečnost, že už emoce nedovedeme mít ani projevovat, nedovedeme být emocionálně kreativní (tedy kreativní vůbec), nedovedeme navazovat sociální vztahy založené nikoliv na instrumentalizaci ("je to dobrý kontakt" "jednou mne bude v něčem dobrý"), ale na emocích: "mám ho rád(a)" "je praštěný(á)" nebo prostě "líbí se mi" "líbí se, jak se rozčiluje" "jak se mu krásně proměňuje nálada" "je temperamentní" "fascinuje mne, jak jednou seřval obsluhu v restauraci" "když se mu líbí děvče(chlapec), chová se jako blázen (to se mi moc líbí)".
Všichni jsme bývali byli mohli mít širší paletu emocionálních (obecně: ne-racionálních) odstínů svého vnímání a chování, kdyby nám to tato společnost a její kulturní tradice dovolila. Samozřejmě, že si uvědomujeme, že někde je chyba, nejasně to tušíme, ale nedovedeme tyto tenata zhmotnit. Když na to přijde, oceníme, když někdo umí "zaimprovizovat" nebo "dobře vyprávět" (většinou vtipy), aniž bychom vlastně věděli proč si toho ceníme, ovšem kromě diagnózy vtipnosti (ale proč je vlastně něco vtipné?)
Jsme tak nad věcí, že se neumíme dostate do "věci". Tak dlouho jsme se cvičili být nezaujatými pozorovateli, až jsme zapomněli být aktéry. "Mám problém. Ona mne miluje a já nevím co dělat (!)"
Člověk je nejen nejracionálnější zvíře ale i (a to především) nejemocionálnější zvíře. Píšeme tlusté romány, skládáme verše, píšeme elegie, děláme muziku, malujem a pěstujem náboženství, abychom vyjádřili jeden jediný prchavý odstín emoce, pocitu. Obdivujeme "boj s větrnými mlýny" Cervantesova lvího rytíře de la Manchy, fascinuje nás "absurdita a úděl plus dimenze X" Kafkova Josefa Ká, jsme překvapeni revolucí lásky Ježíše Nazaretského, vždyť tento princip (agapé) se u starých Řeků a Římanů vůbec nevyskytuje. Že je to nenapadlo, že jim něco chybí vedle antického ideálu uměřenosti!
Ale když na to přijde, je pro nás v běžném životě "boj s větrnými mlýny" "absurdita" nebo "láska" něčím, co je třeba potlačit, eliminovat, okleštit, kontrolovat ba dokonce vylikvidovat. Není to schizofrenie??
Bylo nám dáno do vínku nespočetně barev, které, když jimi chceme začít malovat, nám jsou zakázány. Závora. Stopka. Konečná. Touhle barvičkou ne! Nevotravuj toho pána Ondrášku! Co je tady k smíchu? Neciv tady furt a nediv se! Furt lelkuješ! Co to proboha zase děláš???
Tak dlouho se na té kovadlině vašich bližních svíjíte, až jste "socializováni" a příště .. ještě než z Vás vyskočí něco, co neznáte (někdo, kdo nevíte, kdo je..) utlučete To sami kladivem. Tolik jste toho mohli ucítit, tolik si toho uvědomit, tolik toho říci a tolik toho především udělat, kdyby jste nezvykly používat to kladivo pokaždé když se vám samo vloudí do ruky. Zastavte ho tlouct a ubíjet vše živé, zabte svého inkvizotora, cenzora a kontrolora v jedné osobě!
Několik mých tipů jak, aneb rozbít Matrix
Začněte dělat věci, které "by do vás nikdo neřekl". Nálepky, kterými Vás Vaši bližní, aby s vámi nemuseli jako s plnohodnotným Člověkem - kterými vás oblepili, aby už s vámi nemuseli vůbec počítat jako s Člověkem, ale jako s robotem - se začnou rozechvívat a pak puknou. Vaši bližní - chtě nechtě - se budou cítit nuceni přelepit vás nápisem "osobnost" a nakonec jim nic jiného nezbyde, nic jim ovšem na druhé straně taky nedojde (proč si vás museli přenálepkovat, na to nikdy nepřijdou). Jestliže je v jejich očích vaše včerejší rozjívenost, dnešní smutek a zítřejší expresivita malinko méně koherentní než jak jsou navyklí, budou zde stát s bezradnýma očima: "co s ním?" "Kdo to vlastně je?" Vyhoďte jim obraz, který si o vás udělali, do povětří naráz. Nebo po kouskách, to si víc vychutnáte. Vneste chaos do řádu. Transcendenci do imanence. Nevypočitatelnost do vypočitatelnosti. Nahraďte hru s žádnou proměnou hrou s mnoha proměnnými.
Vyhraďte si každý den alespoň deset minut na komediální roli, zkusíte MrBeana nebo někoho jiného, na kterého se jinak jen koukáte na televizi? Nebo si ušijete vlastní roličku?
Buďte alespoň 5 minut denně blázen (pozor, "blázen" není "komediant", je to náročnější role!)
Naše společnost vykastrovala náš gestikulační aparát. Zkuste gestikulovat velkoryseji, nemávejte na půl žerdě! Nezdravte polohlasem, nekyňte nenápadně, nepřestávejte si na ulici zpívat, když někoho míjíte, aby vás neslyšel.
Nahraďte co nejvíce racionálních her ve svém životě emocionálními hrami. Přece se nebudete rozhodovat jen podle ceny, ale podle toho, jestli se vám to líbí!
Nechovejte se jako robot
Jestliže jste dočtli až sem, nuže, napadají Vás další tipy?
Aby bylo jasné, cílem zůstává v mých očích stát se českým "Italem", "Balkáncem" nebo "Mexičanem", abych přesměroval naše hanlivé značky o "jižanské mentalitě".
Nejde o nic menšího, než stát se Člověkem. To ostatně dělá každý inteligentní člověk: využívá všechny své možnosti (k myšlení, ke vnímání, k chování), neustále je rozvíjí a vynalézá nové. Teprve to z něj dělá racionálního.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sm Nvm Sm Nvm | 30. srpna 2007 v 21:32 | Reagovat

Gestikuluju značně, zdravim podle nálady a  zpívat(ječet...) přestávám v zájmu okolí... - ale proč zrovna Ondrášku...?

:-)

2 radix radix | 31. srpna 2007 v 13:33 | Reagovat

Mě osobně začíná čím dál víc bavit právě ta civilizační přetvářka -  s tím ovšem, že musíš hrát hru, kdežto okolí to asi bere opravdu vážně. "Nelze již zdivočet zpět."

Základem přirozenosti je samozřejmě naprostá rozporuplnost - není to fascinující...? V dnešní době to lze nejlíp vyjádřit něco jako "mám tě rád, kriple", resp.  "miluju tě, ty krávo", ačkoliv to druhý asi moc nefunguje.

Ať žije DOKTOR SMÍCH!

3 Anna Anna | E-mail | 11. září 2007 v 4:19 | Reagovat

Ciao Jan, non capisco niente di quello che c'e' scritto qui, ma pare interessante....Come sai, son tornata da New York, ora sono in Italia in cerca di lavoro....Kuesse und Umarmung

4 sweetdrops sweetdrops | 13. listopadu 2007 v 8:15 | Reagovat

:-)    slíbila mi jedna paní od komédie, že mě jednou vezme s sebou do Tramtárie:-)))

5 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

6 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

7 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

8 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

9 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

10 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

11 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

12 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

13 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

14 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

15 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

16 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

17 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

18 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

19 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

20 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

21 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

22 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

23 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

24 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

25 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

26 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

27 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

28 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

29 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

30 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

31 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

32 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:17 | Reagovat

Pěkný článek,

škoda, že neříká nic nového. Čtete hodně pane?

Mám tu zrovna po ruce takové tři knížky:

Matrix - mýtus o naší době od Jakea Horsleyho

Umění snít od Carlose Castanedy

aaaaa třet mi z ruky nějak vypadla, tuším Láska ap řátelství od Miguela Ruize

spojíme-li některé základní myšlenky vypadne z toho něco podobného.

Chtěl bych jen dodat maličkost, nezapomeň, že většině lidí to takto vyhovuje. Neznají nic lepšího a jedousi na myšlence lepší se mít hůř ale s jistotou než nejistou lepší variantou.

A ještě druhá, menší maličkost :). Co kdyby společnost byla taková jako Ty, prostě masa by byla lidská, nerobotí. Byl bys spokojený?

to je jen k zamyšlení :)

33 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

34 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

35 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

36 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

37 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

38 martínek martínek | 8. ledna 2008 v 15:59 | Reagovat

ježiš marjá, omlouvám se, ale netuším proč se to odeslalo milionkrát

pardon :)

39 belbo belbo | E-mail | 14. října 2010 v 13:43 | Reagovat

V pohodě 8-O

40 Jenys Jenys | E-mail | Web | 14. března 2012 v 20:31 | Reagovat

Já chci taky takovej bloooog:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama