Houellebecq aneb The Nature of the Beast

16. září 2007 v 10:59 | B |  Všední den
Asi před dvěma měsíci jsem chtěl napsat příspěvek na blog o francouzském spisovateli Houllebecqovi a vyrešeršoval jsem všechny české recenze o něm a napsal si předběžné poznámky, ale pak jsem zjistil, že téma je pro mne příliš složité a nedokázal jsem napsat nic. Zveřejňuju zde alespoň ony poznámky, předkládám Vám tento pomník marnosti, snad někdo z mých mála čtenářů bude schopen vtisknout smysl tomu, co smyslu uniká a unikat by snad radši mělo.
Stejně jen opisujeme z Borgesovy knihovny, kde jsou knihy, ve kterých jsou všechny možné kombinace všech známých písmenek, kde je tedy vše, co bylo, je a bude napsáno.
Na Davida Lynche se taky nekoukáme každý den. "And this is the Nature of the beast" .

Houllebecquovi vyšly po počáteční ignoranci v češtině dvě knihy: Rozšíření bitevního pole (zde upozorňuji na recenzi kamaráda knihkupce), nedávno Možnost ostrova a dvě knihy se chystají do tisku: Elementární částice a Platforma
Vidím dobro, schvaluji je, avšak sleduji zlo.
Nemáme čas, i pesismismus je přepych, strach je módní emoce (ad McIntyre), nástup gnóze, satanismu a emotivismu. Pseudpojmy: mám práva? Nemáte. Ten okamžik, kdy takhle někdo odvětí, se blíží. Rovnost již nepůjde dál předstírat. Hodnota lidí se rozrůzní. Již teď hásí atraktivní moderátroky a moderátoři večerních zpráv večerní program, ale zatímco VY se budete dívat, oni půjdou na VIP večírky a zatímco budete sami masturbovat, oni budou jíst z prostředných sexuálních stolů.
Dělíme se na my a oni.
Přestáváme se orientovat (krizová scénária). Láska mizí, nejsme ji schopni.
Houllenecq : neschopnost mu rozumet (mfdnes, blog)
Amour propre (Dan)
Jak reagovat na kontingenci? Ad film USA: I rusům vsunou: Pomáhej vám Bůh. Žádné jiné řešení si neumí představit
http://michalkasparek.cz/satorivbrne/?p=72
Michel Houellebecq: Rozšíření bitevního pole (1994)
Mám s francouzskou kulturou jediný, ale podstatný problém. USPÁVÁ MĚ. Kdybych snědl kohouta na víně a vypil k tomu lahev merlota na poledním sluníčku, nezmůže mě to tolik, jako Renoirův film anebo třeba tenhleten Houellebecq. Jediné opravdu satirické a drsně realistické místo byla stránka věnovaná tlusté spolužačce hrdiny a tomu, zdali taky myslí na sex jako »normální« lidi. Nicméně, tři obrázky komiksu Dilbert obvykle o korporátním kapitalizmu fungujícím v duchu Hlavy 22 řeknou obsáhlejší a jedovatější pravdu, než celý tenhle román.
1. pf6. 1. 2007 / 2.28
barbare, houllebecq není o dilbertismu nýbrž o návratu k existencialismu :) a francouzská kultura je parekseláns!!! nechápu proč se šíří ta epidemie pupínků z ní; jejich filozofie 60. let je naprosto zásadní!!! fakt nechápu… a to ti ani barthes nevoní?
dočasně norozumíme (sr McIntyre)
Rozšíření bitevního pole- anotace
Kultovní francouzský román z roku 1994, který Francouze rozdělil na Houellebecqovy bezvýhradné příznivce a zuřivé odpůrce. Hlavní hrdina, třicetiletý střední kádr, odborník na informatiku, se suchou ironií líčí v první osobě svůj banální život bez ambic, bez přátel a bez lásky.
Neschopnost vitálního života
Jediná svoboda: kouření
Zatímco kolem něho kolegové bojují o zvýšení platu a snaží se urvat co nejvíc rozkoší, protagonista upadá do depresí. Jeho "citová výchova" směřuje k otupělosti a znechucení, kde jistě ví jen jediné: že existuje cesta, kterou je třeba urazit.
Ukrájet ten čas do konce, To, co řek Gandalf řek, platí, ale je to bezútěšné, nevíme , jak naložit s časem..
Konec: procházka v přírodě, sr Šebek: ohnivé barvy svítání
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radix radix | 16. září 2007 v 20:46 | Reagovat

Jakákoliv lidská kultura, francouzské nevyjímaje, je psychicky nenormální. Je to umělohmotný výtvor, hydra která obývá vlastní vesmír - a nic víc - a je jen na každém, jestli chce ten prostor obývat. Člověk neví, co dělat (což je naprostá hrůza), tak si vymýšlí. Kokrhající slepice, hlemýžď bez boudy, bezbodlinatý ježek a bůhvíco (asi hloupý příklad). Tak či onak je ale jedinou kulturou sama Skutečnost, zázračnější, než si vůbec dokážeme představit.

Fakt je, že lidstvo je v pr... Banky, zaměstnání, prostě demence. Zastavit to nelze, neboť intelekt "těch u vesla" je tak katastrofálně plochý, až z toho běhá mráz po zádech...

Řešení nicméně existuje: pozitivní ignorace vnějšího světa. Všem vřele doporučuju obzvlášť rekreační sport (není to tak nemístná poznámka, jak by se zdálo).

2 Don Tomas Don Tomas | 21. září 2007 v 11:30 | Reagovat

Je to tu děsně nepřehledný ... Musíme mít novej styl a úpravy a tagy a tak a chci fotogarelku.

3 Don Tomas Don Tomas | 21. září 2007 v 11:33 | Reagovat

Co to je za slečnu co se fotí před zrcadlem tím telefonem?

4 Belbo to Tomas Belbo to Tomas | 22. září 2007 v 12:15 | Reagovat

Je to tady celkem prehledny: články jdou za sebou odzhora dolů až úplně nakonec.

Styl se naopak měnit nebude a tagy nevim, co jsou, ale ty tady taky nebudou :-).

Kdyby si se trochu koncentroval Tomáši, tak ta fotka s tou slecnou pred zrcadlem, její jméno je v titulku clanku a pak něco o ní. "Heroine of our time"- Ty seš asi na heroinu viď?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama