Stárnutí

6. června 2009 v 22:52 | Belbo |  Všední den
Hlavně nepodléhat sebeklamu, že když si stále dovedu vybavit nějaký moment např. z doby, když mne bylo sedmnáct, tak je mi stále sedmnáct.Vždy si člověk několik takových (momentů) uchovává a jsou to okamžiky "kompletní", tj. včetně vůní a barev a mentalit, barevné plíšky čím dál blyštivější - s tím, jak si minulost idealizujeme.

Stárnutí je samozřejmě dobře popsaný proces, leč jen nemnozí vědomě usilují o to, analyzovat si den co den, proč mají najednou pocit, že chtějí klid..

.. nebo si odpočinout, aby nikdo nevolal, neměnit operační program svýho počítače nebo nemít nutkavý pocit, že v místnosti je více cizích lidí, než je mu milé, protože se mu nechce seznamovat, (např. banálně: "ahoj"..)

Snad i více lidí postupně začne (mluvím přibližně o období mezi 20 a 30) oceňovat své rodiče a minulost jako své okolí obecně, protože si třeba uvědomí, že i jejich rodiče byli jednou mladí a měli své Příběhy a také jejich předci a předci jejich předků, které tímto tvoří nekonečný vektor nasměrovaný do minula, dlouhou niť (o níž bychom provizorně mohli říct, že nás "přesahuje", abychom se nad ním nemuseli zamyslet poctivěji).

Pocit nesmrtelnosti je tedy ten tam a kolem sebe - mezi svými přáteli, Němci tomu říkají "Freundeskreis" - se začínají množit obrázky rodinného štěstí jako erupce na měsíci: "Ahoj Honzo, mám jednu novinku, jsem na MD", "S. je těhotná, mluvila jsem s ní. Je šťastná" (pozn. neredigováno jen za květen).
To může u ostatních (kteří přece jen mají trochu času a jsou vyspalí - nerušeni dětským pláčem) vyvolat jistý pocit á-la krize středního věku spolu s úsilím vygenerovat ("vypotit") životní design výhledově na delší než krátké období - např. taky se oženit, koupit si byt, emigrovat, začít běhat, změnit byt, práci apod.

Ale o tom jsem vlastně psát nechtěl. Chtěl jsem psát o tom, že stárneme jako společnost. Právě koukám na dokument o Karlu Gottovi. Jen příklad ilustrující, jak nenápadně se kariéry celebrit začínají prodlužovat do jejich vyššího věku (s tím, jak je po nich poptávka ze strany publika). Politicky čím dál tím větší důraz na jistotu před změnou, mám-li to zjednodušit. Demografický scénář zdá se potlačuje nějakou naději na silný politický (ale i kulturní a další) vývoj aneb kdo chce vzrušení, nadšení a změny (zkrátka a dobře: jiné, než jen konzervativní emoce), bude muset do Afriky nebo muslimského světa..
Eros a Thenos, dva základní a jediné nosné Freudovy životní instinkty

A z Evropy se stane skanzen, kde se od východu na západ potáhnou bloky rodiných domků, které - když se jima procházíš v polední letní výhni - působí jako by byly opuštěné a mrtvé. Neuslyšíš křik dětí, neuvidíš je, jak si hrajou na ulici, jen někde stíny za záclonou..
Tu a tam malé skupinky zoufale nudících se mladých lidí, který budou "jen tak" převracet odpadní koše, "spratci", co budou cejtit, jak na nich ta tíha staré společnosti doléhá a stlačuje, sklidňuje, a rdousí.

Ten tlak na mladou generaci, který tu již je (z větší části neviditelný), se bude ještě zvyšovat. Kyslíku bude citelně méně. Zvýší se separace jednotlivých společenských skupin, které se budou vzájemně tolerovat méně než dnes, přičemž každá z nich bude mít odlišný životní styl, hodnoty a politické preference.

Znáte autory nejprodávanějšího cédéčka? Eva a Vašek.

Jakékoliv veřejné progresivní trendy již budou možné pouze ve větších městech. Všude jinde budou privatizovány - v podobě skupinek v parcích kolem laviček, víkendové diskárny s cd-věžičkou přes rameno na prázdných dětských hřištích.

Včera jsem jel na kole z Vrchlabí do Chvalče. Je to asi 40 kilometrů. Večer, už byla tma. V Mladých Bucích zpívala na ulici Helena Vondráčková (skrze otevřené okno Sport Hotelu), v Trutnově u elektrárny banda puberťáků trsala na Michala Davida. Je to jako halucinogenní droga, tahle nostalogická muzika. Páteční kmenový tesknící rituál vzniklý za komunismu. Lesklé oči čumící do táborových ohňů. Nohavicova kometa. Noční obloha jako Volksreligion.

Blogová scéna má zdá se už svůj zenit za sebou (nestane-li se něco předpokládanýho, např. nezačne-li Kretka znovu psát :-)) a naše komunikace se zčásti přesouvá na facebook.
V budoucnu bude záležet na organizaci. Ví se, že jakákoliv 10% skupina dokáže ovládnout celek, a to jen vyšší úrovní organizace, komunikace (a ideologie). Opravdu stačí desetina. Bavíme se ale jen o kontrole - jako komunisté kontrolovali 40 let zbytek nebo přesvědčení nacisté v amerických zajateckých táborech zbytek internovaných vojáků během II. války.
Desetina dokáže kontrolovat. O tom, jestli nadchnout (zneklidnit, vyprovokovat) sociální vědci nepíší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 met met | 7. června 2009 v 0:09 | Reagovat

....dobrý!!!

2 Belbo Belbo | 7. června 2009 v 0:15 | Reagovat

Mete ahoj :-) Myslel jsem, že budu vyhlížet první čtenáře během 14 dní a ne během dvou hodin! Díky :-)

3 met met | 7. června 2009 v 0:23 | Reagovat

snažím se sledovat vše podstatné, kamarády nevyjímaje , jdu chrnět, ahoj

4 Babčert Babčert | 8. června 2009 v 17:13 | Reagovat

Jo, optimizmus mám rád :-)
Od lidstva ruce pryč.

5 SmNvm SmNvm | 9. června 2009 v 22:06 | Reagovat

A já si řikal, cože seš poslední dobou mírně podrážděnej při zmínce o věku a Ty stárneš...
No, já bych řek, že to ani nebude tim, co lidi okolo, ale žes to spíš začal najednou vnímat... - začal si vnitřně ponenáhlu sám pro sebe stárnout(ten článek vyznívá tak, že snad až senilnět), což mi nesedí... - nejhorší je, když se člověku vytratí jiskra z očí v domnění, že je se všim konec, nebo brzo bude... - vole, brzdi...
;-)

6 Belbo Belbo | 10. června 2009 v 10:12 | Reagovat

Hele Ty taky stárneš! Tak bacha.. Pozoruju to na Tobě :-))

7 Fanynka Fanynka | 14. června 2009 v 11:50 | Reagovat

Ještě jsi v té své úvaze zapomněl na :"Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna."Ale když Tě tak člověče čtu, zůstanˇradši zatím u toho běhu.

8 Belbo Belbo | 18. června 2009 v 15:08 | Reagovat

Z MF Dnes 20.5.2009:
Potkat dítě na ulici bude vzácnost
STÁRNOUCÍ ČESKO V roce 2065 se Češi běžně dožijí devadesáti let a téměř třetina lidí bude starších 65 let. Změní se kvůli tomu lékařská péče, sociální služby, ale třeba i reklama či program politických stran. V Česku také výrazně přibude cizinců.

9 plukovník plukovník | 21. července 2009 v 23:52 | Reagovat

wow, belbovy stránky. tak a mám co číst:) hej belbo, ahoj:)

10 plukovník plukovník | 21. července 2009 v 23:56 | Reagovat

a jak nestárnout, mně stále říkají, že vypadám jak dement, pomalu bych se nemusel holit, většinou vrstevníků mi tyká v domnění, že jsem snad syn či co, chlápci s pupkem, autobusáci, majitelé autobazarů, zahradníci ošlehaní větrem, babičky, kterým musím vysvětlovat, že už nějaký ten pátek pracuji, ať se nebojí, že mě včera ze školy nevykopli, a tak, ale kdo to pozná jsou mladý holky:) starej pro mladý, mladej pro starý to je taky naprd:)

11 Belbo Belbo | 26. července 2009 v 21:49 | Reagovat

no ahoj plukovníku. Jasně (..) Představuju si tě jako vyššího oficíra Atatürkovi armády :-). Klameš věk či co?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama