O životě za zdí s Marlen Haushoferovou

19. února 2013 v 14:05 | Belbo |  Všední den

Žena přijíždí na víkend ke svým známým do hor. Manželský pár odjede večer na zábavu do vesnice v předhůří, ani do rána se ovšem nevrátí. Žena jim jde naproti a cestou naráží na neviditelnou zeď, za níž ustal veškerý život. V izolovaném alpském údolí se snaží přežít - sází brambory, fazole a rajčata, chodí na lov a učí se starat o krávu, kterou náhodou našla. Společnost ji dělá pes Luchs a kočka beze jména. Tak plynou měsíce a roční období. Čas, ve kterém ve dne bojuje o své materiální zajištění a po večerech přemítá nad svým starým i novým životem, končí násilným mementem. Na horské pastvině nad chatou se objevuje další člověk - muž. Zabije Luchse sekerou a žena ho vzápětí zastřelí.

Copyright Canal GermanyTo je stručný děj novely Zeď, nejvýznamnější knihy rakouské spisovatelky Marlen Haushoferové (1920-1970). Zeď byla po svém vzniku (1963) zapomenuta i se svou autorkou, dvojnásobnou držitelkou nejvyššího státního vyznamenání za literaturu. První vlna zájmu o knihu se datuje do 80. let, kdy v ní ženské hnutí spatřilo návod k radikálnímu feminismu a pacifisté pro změnu apokalyptické kulisy světa po globální katastrofě. Vzhledem k tomu, že literární předloha postrádá dialogy, platila Zeď dlouhou dobu za nezfilmovatelnou. Až nedávno ji na filmová plátna převedl režisér Julian Pölsler a obsadil do hlavní (přesněji řečeno jediné) role známou německou herečku Martinu Gedeck, kterou jsme mohli před časem shlédnout např. jako Ulrike Meinhof v Baader Meinhof Komplexu. Mezi 17 jazyky, do kterých byla novela přeložena, čeština bohužel chybí. Českým čtenářům tak zbývá pouze německá, potažmo anglická Zeď (seženete ji např. na Amazon.com) a pokud jde o film, tak jeho trailer.

Co znamená Zeď?
Zeď lze číst romanticky - jako odklon člověka od civilizace k přírodě. Lze ji číst jako science fiction, eschatologickou vizi. Lze ji číst méně útěšně jako robinzonádu bez katarze, kde Pátek (pes Luchs) je zabit, aniž by to posloužilo ději. Dále v ní rezonuje existencionální moment, podobně jako např. v Proměně Franze Kafky. Také Kafka zavře Řehoře Samsu za zdi svého pokoje, když jej nechá proměnit v odporného brouka. Činí tak v noci - noc je synonymem pro předěl mezi fikcí a realitou a vyvolává znepokojivé otázky: Je Zeď i Proměna skutečná? Jsou Zeď a Proměna metafory? A jestli ano, co metaforizují? Máme zde co do činění s náhlým nočním přeryvem. Je ale možné pochopit Proměnu i Zeď jako radikální domyšlení situace, která v obou případech - u Řehoře i ženy z města - (u)zrála dlouho předtím? Otázky se ze své vnitřní logiky vyostřují: zůstávají obě postavy vůči změně kulis, které čelí, pasivní nebo se na ni, nějakým ne zcela zjevným způsobem, podílí? Jsou jejími zamlčenými (spolu)autory?
Rodina Řehoře Samsy se od něj po jeho Proměně s odporem odvrací. Řehoř čelí rostoucí zášti a přehlížení, přestává jíst a umře. Jeho blízcí ví, že i po Proměně je to stále on, Řehoř Samsa, přestávají v něm ovšem vidět lidské rysy a oslavují jeho smrt jako zbavení se nechutné přítěže. Připomeňme si rodinnou konstelaci, která Proměně předcházela: Řehoř, cestující obchodník, nosí domů výplatu, ze které žije otec, matka i jeho sestra. Uvědomuje si, že vydržuje celou rodinu, která si na to zvykla a bere to jako samozřejmost, ale nevadí mu to: chce, aby jeho blízcí žili pohodlně, a nechce jim dělat starosti. Vztah rodiny a Řehoře je již tedy před Proměnou asymetrický. Řehoř je člověkem před i po Proměně, ale současně platí, že jím v obou případech už v jistém smyslu není. Proti tomu, že jej rodina zredukovala na "stroj na peníze", Řehoř mnoho nenamítá. A právě za to jej Franz Kafka trestá, když jeho de-subjektivizaci dopovídá literárními prostředky. Proměna je metafora - dovršuje jen to, co zrálo před ní, přičemž tomu dává vrcholný výraz. Vypráví to až do surreálného konce.
Také Haushoferová vztyčuje svou Zeď v noci. Když přišel film vloni v říjnu do německých a rakouských kin, vzbudil rozporuplné reakce. Jedna část diváků se po půl hodině nabaží alpských scenérií a začne se znuděně koukat na hodinky. Druhá část diváků má film za strhující. Co se zračí v tomto rozporu? Klíčem k filmu (stejně jako ke knize) je schopnost sledovat vnitřní život ženy. Schopnost vcítit se do ženy a ztotožnit se s ní. Nejnápadnější motiv díla, metafora Zdi, odkazuje stejně jako Kafkova myšlenka Proměny na "vysoký" existencionální žánr. A s tím na literární tradici, kterou můžeme s klidným svědomím označit za středoevropskou.
Žena - alter ego Marlene Haushoferové - má manžela a děti, ale nezdá se, že by truchlila po starém životě. Svou samotu přijímá poměrně rychle jako danou. Nyní, kdy byla vztyčena Zeď a čas se utišil, se jí poprvé skýtá možnost "postavit se svým vlastním myšlenkám". A snad právě a jen tehdy. Pro "sebe před Zdí" nalézá málo sympatií. Její dosavadní život byl determinován množstvím povinností a starostí bez možnosti jej svobodně utvářet. Stěžuje si, že je nepřipravena a nevyzbrojena pro "skutečný život", a myslí tím svůj nový život za Zdí (s. 69). V tom starém, jak konstatuje, měla vždy "neurčitý pocit nepohodlí" a její mysl byla ovládána nepokojem. V prvních dnech za Zdí zatlouká u lovecké chaty okna, aby se uchránila před jediným nepřítelem, kterého dosud znala - před lidmi.
Vznik Zdi tudíž není nevysvětlitelný a absurdní, jakým se zdá, když knihu čteme jako robinzonádu nebo science-fiction, ale v načrtnutém pohledu se jeví vyjednaným, ba dokonce vynuceným. Vynuceným nikoli proti vůli ženy, ale jí samotnou. Může představovat jednu z možných odpovědí, k níž člověk dospívá za jistých okolností či v jisté fázi svého života. Nabytá svoboda ovšem není zadarmo, ale je vykoupena trýznivou samotou, která ohrožuje rozum ženy - posledního člověka na Zemi.

Je pozdě pro lásku?
Po dvou letech si žena uvědomí, že si už nikoho vedle sebe neumí představit. Snad jen starou ženu, se kterou by si mohla vyprávět a společně se smát. Když nahlédne, že by její společnice umřela patrně před ní, a ona by byla opět sama, zapudí i tuto myšlenku. O co méně myslí žena na lidi, o to více se otvírá světu zvířat. K Luchsovi, Belle i býčkovi přistupuje s láskyplnou zodpovědností. Jen stará kočka (která je stejně jako žena bezejmenná) přijímá její péči s chladnou rezervovaností a zachovává si vůči ní autonomii. Snad proto k ní žena chová tichou úctu. Každé z koťat, které kočka povije a které pak zajdou, se ženě nevratně vryje do srdce.
Navzdory tomu, co bylo řečeno, není Zeď příběhem o autismu, ať již by byl ženě osudem nebo volbou. V extrémních podmínkách vystupuje do popředí opačný leitmotif, totiž možnost a schopnost vztáhnout se k druhým. Žena píše: "Neexistuje racionálnější impuls, než je láska. Činí náš svět snesitelnější pro toho, kdo miluje, i toho, kdo je milován. Měli bychom uznat, že toto je naše jediná šance, naše jediná naděje pro lepší život." (s. 210). Dodává: "Nyní je však již pozdě". A myslí tím, že je pozdě pro ni.

"Nic nekončí"
Konec Zdi má v sobě jistou naději - navzdory tomu, co bylo řečeno, a násilí, jehož nositelem je neznámý muž. Tím se kniha zásadně odlišuje od Proměny, kde Řehoř Samsa na konci umírá jako odporný hmyz. Žena shodí mrtvolu muže do rokle a pohřbí Luchse. Ráno opustí nadobro horskou pastvinu ("Alm") a sejde s krávou Bellou do lovecké chaty, kam za ní během noci přijde kočka a lehne si vedle ní. Přichází zima. Koncem února končí žena se sepisováním svého příběhu, když již nemá žádný papír na psaní. S odstupem nalézá novou odvahu, a to i přesto, že jí dochází zápalky a munice. Bella je opět březí a možná budou zase i koťata. Žena si uvědomuje, že toto není konec, a že "vše pokračuje". Přichází něco nového a ona se tomu nemůže ubránit.
Haushofer, Marlene, The Wall, Cleis Press: 1990 (2. vydání), 244 s.

Jan Jüptner
Pro Demokratický střed (1/2013), čerstvě založený nezávislý čtvrtletník o Střední Evropě, viz web nebo Facebook


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (188)
Zobrazit starší komentáře

101 asawood asawood | E-mail | Web | 7. září 2018 v 16:00 | Reagovat

Hello everyone, it’s Asa Woodard here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
Ever since high school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have written have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Asa Woodard, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

Academic Writer – Asa Woodard – <a href=http://itweakstore.com/>Itweakstore</a> Corps

102 normanschr normanschr | E-mail | Web | 7. září 2018 v 20:23 | Reagovat

Hello, I’m Norman.
Welcome to my website . I started writing in  high school  after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing  for a while before I thought about doing something else.
I had always loved doing  non-fiction writing  because I’m passionate about learning. When you combine writing  skill  with a love of learning, academic  writing only makes sense as a job.
I’m passionate about  aiding the students of the future in their school career. When they  get too busy, I am there to help.

Norman –  Academic Writing Help  - <a href=http://paseoi25.com/>Paseoi25</a> Corp

103 bryanbg11 bryanbg11 | E-mail | Web | 9. září 2018 v 9:35 | Reagovat

My new gay porn site  
http://gay.adultgalls.com/?profile-wyatt
  is rihanna gay gay short stories omegle gay gay groups gay marriage laws

104 DouglasDiect DouglasDiect | E-mail | Web | 10. září 2018 v 5:44 | Reagovat

good day all    -- http://sports2.com

105 GeremoTog GeremoTog | E-mail | Web | 11. září 2018 v 17:06 | Reagovat

viagra and cialis uk
<a href="http://cialisle.com">cialisle.com</a> buy cialis no prescription
qual e o generico do cialis

106 SergiofledA SergiofledA | E-mail | 13. září 2018 v 4:46 | Reagovat

В знак особой благодарности  Вы можете заказать Персональную Награду - Орден - Чедовеку,  http://spaszhizny.ru/ который спас Вам жизнь, здоровье и будь он хирургом, терапевтом или онкологом, пожарным, летчиком и т.д. Кроме материльной оплаты он Достоен Видимого знака - Ордена, за спасение жизней.Tel. или WhatsApp +7(985)952-0864

107 Ineme Ineme | E-mail | Web | 14. září 2018 v 3:07 | Reagovat

Hello.  We cast with greatest satisfaction hgh therapy.

<a href=https://healthgains.com/sexual-health/>buy hgh</a>

108 polacas polacas | E-mail | Web | 15. září 2018 v 0:05 | Reagovat

Hello guys, I am Pola Cassidy a professional in academic writing.

I enjoy solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for decades now.
I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to manage several projects that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My hobbie has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
I enjoy writing Thesis and have helped people from countries like Australia.
I work with a company whose mission is to provide quality writing and make people happy. In fact, many clients come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but the best to build trust like I have been doing for the past few years.

Academic writer - Pola - <a href=http://www.judicialaccountabilityinstitute.com/>Judicialaccountabilityinstitute</a> Confederation

109 GlennJom GlennJom | E-mail | Web | 19. září 2018 v 0:33 | Reagovat

<a href=http://hydra18.biz/>hydra.onion</a> - hydra2018, гидра в обход

110 Maridap Maridap | E-mail | 19. září 2018 v 13:50 | Reagovat

Hello! look at my pictures http://officialles.com/mari

111 DavidFum DavidFum | E-mail | Web | 19. září 2018 v 21:49 | Reagovat

...<a href=http://zastroykaplus.ru/>:)</a>

112 Georgegab Georgegab | E-mail | Web | 20. září 2018 v 15:45 | Reagovat

Крупнейшая в России и одна из ведущих в мире выставок «Охота и рыболовство на Руси» впервые прошла 6 февраля 1996 года в столице России - городе Москве и неизменно проводится на ВДНХ.
Два раза в год на ней собирается много официальных гостей и огромное количество посетителей из разных городов нашей необъятной страны. Ведь Россия славится своими охотниками и рыбаками! В мужской компании любителей охоты и рыболовства стали появляться женщины, что очень радует. В выставке принимает участие более 900 российских и иностранных компаний.
Наша выставка – это место, где будут созданы все условия для рекламы и продвижения ваших товаров и услуг, поиска потенциальных партнеров и заключения договоров, привлечения новых покупателей.
В рамках деловой программы выставки, обсуждаются насущные вопросы развития охоты и рыболовства в нашей стране, а так же, проводятся практические занятия, семинары, мастер-классы и презентации новинок рыболовной и охотничьей отраслей.
Организаторы выставки активно сотрудничают с общественными организациями охотников и рыболовов, и совместно проводят ряд соревнований по спортивной ловле рыбы.
На стендах участников выставки проходят интересные мероприятия: демонстрация рыболовных снастей; кинологические консультации;практические советы по регистрации маломерных судов; продажа льготных турпутевок.
Культурно-развлекательная программа выставки включает в себя тематические викторины, конкурсы и дегустацию блюд полевой кухни.
Приглашаем к участию компании и фирмы, чья деятельность связана с  тематикой охоты, рыбалки и активного отдыха. <a href=http://ppv.alipromo.com/ru/hunting.php?hash=ox3l666x7jadw8y4eelzx2p7rhpd994e>А  купить инвентарь и интесесные новинки в можете сдесь</a>

113 masonha masonha | E-mail | Web | 21. září 2018 v 5:32 | Reagovat

I’m an academic writer who loves to bring smiles to people's face.

Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several organizations whose mission is to help people solve writing problems.
I love traveling and have visited several countries in the past few years.
I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional.
I can handle any kind of writing and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their writing problems and I accept. I find pleasure in assisting them to solve their problems as a writer.

Professional Writer – Mason - <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Band

114 Morrissuh Morrissuh | E-mail | 22. září 2018 v 2:03 | Reagovat

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

115 Manmyovmew Manmyovmew | E-mail | 23. září 2018 v 3:17 | Reagovat

Лучшие бармены из Украины и других стран уже протерли барные стойки и отполировали шейкеры, чтобы смешать вкуснейшие коктейли для всех гостей фестиваля BAROMETER International Bar Show. Масштабы праздника действительно поражают: вас ждут не три стойки, а несколько десятков стендов от различных заведений. Всего в нынешнем фестивале примут участие 26 баров, то есть алкоголь будет литься рекой.
Но цель этого мероприятия — отнюдь не споить украинцев. На территории КВЦ «Парковый» сформируют огромный лекторий, где спикеры будут освещать различные темы. Посетив эти лекции, вы узнаете, что профессия бармена обладает особой философией, а культура пить и смешивать коктейли — настоящее искусство. Также лекторы затронут тему нестабильной экономики и расскажут о том, как управлять заведением в сложные времена.
В прошлом году двухдневный фестиваль посетило более 12 тыс. гостей, которые выпили около 30 тыс. напитков. Без сомнений, Barometer International Bar Show 2017 будет проведен с еще большим размахом!
Купить билет за 200 грн. на барный фестиваль   BAROMETER Bar Show  Вы можете у наc на сайте https://barometer.show/ru/standart/ Скидки для большой компании!

116 masonha masonha | E-mail | Web | 25. září 2018 v 12:34 | Reagovat

Hi guys, it’s Mason here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
Ever since college, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become familiar with hearing, “Mason Hart, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

Professional Writer – Mason – <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Company

117 MiguelUsach MiguelUsach | E-mail | Web | 26. září 2018 v 5:10 | Reagovat
118 lavernedm4 lavernedm4 | E-mail | Web | 26. září 2018 v 9:47 | Reagovat

My cool engagement:
http://sergio.go.telrock.net

119 aprilop16 aprilop16 | E-mail | Web | 26. září 2018 v 15:04 | Reagovat

My brand-new effect:
http://ov.guideporn.femdomgalleries.top

120 cassiegall cassiegall | E-mail | Web | 27. září 2018 v 8:18 | Reagovat

Good day and welcome to my blog . I’m Cassie Galloway.
I have always dreamed of being a novelist  but never dreamed I’d make a career of it. In college, though, I helped  a fellow student who needed help. She could not stop  telling me how well I had done. Word got around and someone asked me for  to write their paper just a week later. This time they would pay me  for my work.
During the summer, I started doing  research paper writing for students at the local college. It helped me have fun that summer and even funded some of my college tuition. Today, I still offer my writing services  to students.

Professional Writer – Cassie Galloway – <a href=http://www.paperowls.com/>Paperowls</a> Band

121 JerryLiz JerryLiz | E-mail | Web | 28. září 2018 v 15:06 | Reagovat

台北-中和【均媄醫美診所】─台北微整形、童顏針、玻尿酸最推薦的醫美診所! http://micro-plastic.com/

122 JamesUtews JamesUtews | E-mail | Web | 1. října 2018 v 0:14 | Reagovat

Заказать Разные способы seo продвижения сайта в поисковых системах По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин pokras7777 мы с удовольствием ответим на все интересующие вас вопросы...Анализ вашего интернет-проекта бесплатно

123 EminA4kA EminA4kA | E-mail | Web | 3. října 2018 v 1:13 | Reagovat

<a href=http://stoservice.com.ua>Автомобильные подъемники</a>
Принимая решение купить в магазине СТО-Сервис или приобрести в Украине оборудование для
своей СТО, вы можете быть уверенными в хорошем качестве товара. Надёжность и долговечность
при сравнительно низкой стоимости необходимых в работе агрегатов уже давно убедили многих
владельцев СТО в правильности выбора, сделанного ими в своё время. Останавливая свой выбор
именно на нашем оборудовании, вы будете изумлены оптимальным соотношением «цена/качество».
<a href=http://www.stoservice.com.ua>Оборудование для автосервисакупить в Киеве украине</a>

124 Travisdix Travisdix | E-mail | Web | 3. října 2018 v 22:54 | Reagovat

民視眼鏡 - 媒體認證台北市士林最便宜眼鏡配到好

http://www.people-eye.com.tw/

125 HydraQiwilew HydraQiwilew | E-mail | Web | 6. října 2018 v 1:40 | Reagovat

Full information about a group of people who calls themselves “satoshi nakamoto”. The archive contains detailed information about the group of people “Satoshi Nakamoto”:
1)Тames, places, photos, audio recordings of conversations, videos from personal life. Information until 2013
2)New, relevant personal data, after the change of personalities in 2013. Places, photos, audio recordingsю. Information was collected from 2014 to 2018.

We hope that this information will help prevent the coming crypto apocalypse.

<a href=http://satoshi-nakamoto.pw/>http://satoshi-nakamoto.pw/</a>

126 bethany bethany | E-mail | Web | 8. října 2018 v 23:52 | Reagovat

Thanks for visiting,
I’m Bethany Haynes.
If you’ve ever been  too tired  and couldn’t finish a academic paper, then you’ve come to the right place. I work with  students in all areas of the writing  technique. I can also write the  essay  from start to finish.
My career as  a professional writer started  during high school. After learning that I was very  able in the field of academic writing, I decided to take it up as a  profession.

Talented  Academic Writer- Bethany- <a href=http://www.robcostudio.com/>Robcostudio</a> Confederation

127 Harrysmade Harrysmade | E-mail | Web | 9. října 2018 v 4:05 | Reagovat

Ремонт домофонов Санкт-Петербург

<a href=http://domofon-remont.ru>домофоны laskomex открыть без ключ  Санкт-Петербург......</a>

128 florapower florapower | E-mail | Web | 10. října 2018 v 4:28 | Reagovat

Thanks for stopping by my page! I’m Flora.
Even though I jokingly credit my  grandmother  for my writing talent, I know that it is a skill  I have fostered from childhood. Though my mother  is a writer, I also started out young.
I’ve always had a way with words, according to my favorite teacher . I was always so excited in  English when we had to do a research  writing assignment.
Now, I help current students  achieve the grades that have always come easily to me. It is my way of giving back to schools  because I understand the troubles they must overcome to graduate.

Flora Power –  Professional Writer – <a href=http://www.rpay.org/>Rpay</a> Company

129 SamuelLap SamuelLap | E-mail | Web | 10. října 2018 v 6:05 | Reagovat

<a href=https://hydra-2019.ru>hydra вход</a> - hydraruzxpnew4af, hydra закладки

130 Kevinsof Kevinsof | E-mail | Web | 11. října 2018 v 4:53 | Reagovat

Если Вы Примете решение купить в магазине САНмебель в Киеве или приобрести в Украине мебель на любой вкус ,
вы можете быть уверенными в высочайшем качестве товара. Надёжность и долговечность при
сравнительно небольшой стоимости  уже давненько убедили различных покупателей в правильности выбора,
сделанного ими в то время. Останавливая свой выбор именно на нашей мебели, вы будете изумлены
оптимальным соотношением «цена/качество».
А если кто интересуется оборудованием для СТО обратите внимание
<a href=http://www.stoservice.com.ua>оборудование для СТО</a>
здесь приобретали по недорогой цене и очень довольны.
Также наш партнер <a href=http://www.darmebel.com.ua/>магазин мебели Киев</a>
<a href=http://sunmebel.ltd.ua>столы и стулья украина</a>

131 UdachaJer UdachaJer | E-mail | Web | 12. října 2018 v 22:03 | Reagovat

<a href=http://workoutinfo.ru>воркаут тренировка</a>

132 rudidavie rudidavie | E-mail | Web | 13. října 2018 v 5:18 | Reagovat

Hi guys, it’s Rudi here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing abilities in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
Ever since high school, I have continued to work as an academic writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have created have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Rudi Davie, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

Professional Writer – Rudi – <a href=http://royalcolleges.org/>Royalcolleges</a> Band

133 cheryleq4 cheryleq4 | E-mail | Web | 14. října 2018 v 0:55 | Reagovat

Revitalized network invent:
http://a.camera.adultnet.in

134 Morrissuh Morrissuh | E-mail | Web | 14. října 2018 v 1:18 | Reagovat

Услуги в Pinterest. Раскрутка, комментарии, продвижение, реклама. Делаю Repins - репины в Pinterest  по заданной теме. В каждом Ваша реклама. Количество любое. Связь скайп evg7773  viber +380976131437

135 Get A Loan Get A Loan | E-mail | Web | 14. října 2018 v 3:32 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

136 Loans Loans | E-mail | Web | 15. října 2018 v 14:23 | Reagovat

guaranteed loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">apply for cash loan</a> same day personal loans <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

137 Spotloan Spotloan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 15:01 | Reagovat

poor credit loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">bad credit loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>bad credit personal loans guaranteed approval</a>

138 Pay Day Loan Pay Day Loan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 18:18 | Reagovat

100 guaranteed approval payday loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>small online payday loans</a>

139 Get A Loan Get A Loan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 18:30 | Reagovat

payday loan guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">personal loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>bad credit loans guaranteed approval</a>

140 millicentvd4 millicentvd4 | E-mail | Web | 15. října 2018 v 18:39 | Reagovat

Recent sovereign porn place  
long island erotic erotic magazines yoga erotic erotic masseuse adult film    
http://condoms.erolove.in/?tristan  ;
  erotic dance videos erotic writings erotic sport erotic romance novel erotic tatoo

141 Get A Loan Get A Loan | E-mail | Web | 15. října 2018 v 20:38 | Reagovat

no fax payday loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> bad credit personal loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

142 Loans Loans | E-mail | Web | 16. října 2018 v 2:02 | Reagovat

bad credit personal loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">personal loans guaranteed approval</a> loans guaranteed approval https://loansguaranteedapproval.com/ - poor credit loans guaranteed approval

143 Quick Loan Quick Loan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 2:48 | Reagovat

credit loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">advance cash payday</a> small loans no credit check <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>personal loans guaranteed approval</a>

144 Charlesgor Charlesgor | E-mail | Web | 16. října 2018 v 5:18 | Reagovat

Bruton came down hard on his right hip and had to be helped off the field after a rush of adrenalin allowed him to briefly celebrate the big stop.
Smith also was suspended for four games as a junior in high school for a series of illegal hits, which forced him to learn how to hit in a different way, and was benched in during his sophomore season at Florida Atlantic.
Guion returns <a href=http://www.cheapnflchinajerseys.co/>Cheap NFL Jerseys Stitched</a> to a team that's 3-0 and firing on all cylinders.
"Just have some fun, really," Daniel said of his expectations for the Chiefs' final preseason game. "Going out there and trying to run the offense to the best of our ability, and sharpen some stuff up before the start of the season. We've <a href=http://www.cheapnfljerseysmr.us.com/>Cheap NFL Jerseys Supply</a> <a href=https://www.wholesalejerseysace.cc/>Jerseys NFL Wholesale</a> had a pretty good run so far."
"That was something I want Phil to feel as comfortable as <a href=http://www.nfljerseyscheaponline.us.com/>Cheap Jerseys Online</a> possible. He's an awesome guy, he's really taught me a lot," Pinion said. "I'm looking forward to getting out there and <a href=http://www.wholesalejerseysenjoy.us.com/>Wholesale Jerseys</a> doing what I know I can do. Hopefully, the coaches like it."
"He took pictures of it," fellow wide receiver Larry Fitzgerald said. "Unfortunately, a lot of us have seen it. It's one of those things you wish you hadn't seen. But he's a tough guy. He's going to be just fine."

145 Spotloan Spotloan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 5:38 | Reagovat

guaranteed loan <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> best loan <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

146 Pay Day Loans Pay Day Loans | E-mail | Web | 16. října 2018 v 12:10 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">poor credit loans guaranteed approval</a> personal loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

147 Online Payday Loan Online Payday Loan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 12:15 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> personal loans guaranteed approval <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loan estimate</a>

148 OliaBoX OliaBoX | E-mail | 16. října 2018 v 14:16 | Reagovat

«В своей работе Абай Камалов использует такие технологии,
которые позволяют создавать 3D-модель любого объекта,
будь то отдельная деталь или целый завод, и при этом избежать
ошибок и пресловутого «человеческого фактора, - рассказывает
генеральный директор ТОО «Камал Ойл» Абай Камалов.
- Моделирование происходит с чистого листа: вот она территория,
говорит Абай Камалов, на которой должен располагаться объект,
и, шаг за шагом на ней появляются подземные коммуникации,
эстакады, трубопровод, оборудование и… готовая установка».

149 Spotloan Spotloan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 15:21 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">guaranteed loan</a> personalloans <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>loans guaranteed approval</a>

150 Cash Loan Cash Loan | E-mail | Web | 16. října 2018 v 18:50 | Reagovat

american financial loans <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">no credit loans</a> credit loans guaranteed approval <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>need a payday loan</a>

151 Loans Loans | E-mail | Web | 16. října 2018 v 19:32 | Reagovat

loans guaranteed approval <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">guaranteed loans</a> guaranteed loan <a href=https://loansguaranteedapproval.com/>poor credit loans guaranteed approval</a>

152 Cash Advance Cash Advance | E-mail | Web | 16. října 2018 v 19:52 | Reagovat

guaranteed loans <a href="https://loansguaranteedapproval.com/">loans guaranteed approval</a> loans money https://loansguaranteedapproval.com/ - loans for average credit

153 angeliayi18 angeliayi18 | E-mail | Web | 16. října 2018 v 20:16 | Reagovat

Hi reborn website
http://big.naturals.hotblog.top/?post-ashlyn
retro movie free porn spunk porn powered by phpbb rachel dudek porn anne niclle smiths porn hot nasty porn free

154 Taraslic Taraslic | E-mail | 16. října 2018 v 21:10 | Reagovat

Генеральный директор ТОО «Камал Ойл» Абай Камалов о своей работе.
ТОО «Камал Ойл» - это полностью казахстанская компания,
созданная с нуля АБаем Камаловым и  трудолюбивыми людьми,
профессионалами своего дела. Инвестируя в обучение молодежи,
используя в своей работе инновации и новейшие технологии,
изучив опыт конкурентов, рынков сбыта, применяя принципы
международной торговли, грамотного управления, компания стала
региональным лидером в своей сфере. Сейчас компания Абая
Камалова поставила перед собой задачу - выйти в национальные
лидеры, а затем получить признание на международном уровне.

155 charlened charlened | E-mail | Web | 18. října 2018 v 8:22 | Reagovat

Hey guys, I am Charlene Dickens an expert in content writing.

I enjoy solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for many years now.
I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to handle several assignments that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My interest has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
I enjoy writing Thesis and have helped people from countries like Canada.
I work with a company whose mission is to provide quality papers and make people happy. In fact, many students come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but quality to build trust like I have been doing for the past few years.

Academic writer - Charlene Dickens - [http://www.rathishyam.com/]Rathishyam[/url] Company

156 ShaylaHphaq ShaylaHphaq | E-mail | 18. října 2018 v 18:19 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

http://XEvil.net/

157 lesleyoc18 lesleyoc18 | E-mail | Web | 21. října 2018 v 0:03 | Reagovat

Erogenous pictures blog    
http://femdom.xblog.in/?summon forth.alexandra
  free sex muve kimmy kahn double penetration virgins 11 sexo gay videos quotes aboute bad girls

158 SergiofledA SergiofledA | E-mail | Web | 23. října 2018 v 10:26 | Reagovat

Отблагодарите того, кто достоин награды. http://spaszhizny.ru/  Проект - Награди своего Спасителя, Врача, работника МЧС, МВД, летчика, пожарного и так далее, то есть Человека, кто спас Вам Жизнь!  И Заработок без Вложений - Получите свой процент от реализации нашей продукции. Вопросы по телефону +79859520864  +74993730431

159 RussellDrarf RussellDrarf | E-mail | Web | 23. října 2018 v 12:57 | Reagovat

新北市三峽車身醫美診所    http://car-refurbished.com/

160 Bobbybef Bobbybef | E-mail | 23. října 2018 v 17:16 | Reagovat

Free Online Dating: http://freest.at/adultdatingonline81866
FirstMet Online Dating | Meet and Chat with Mature Singles: http://tans.me/adultdatingonline80433
Find a girl for sex in your town: http://stras.me/adultdatingonline81756
FirstMet Online Dating | Meet and Chat with Mature Singles: https://aaa.moda/adultdatingonline32371

linkedup dating apptop dating apps in californiadating counter offerdating fsubest about me on dating sitejean baptiste and clemence datingtwitter dating apptournament matchmakingdating kimberley south africafree asian singles dating sitesgranbury texas datingspeed dating vannes 56hindu dating londonthe choice dating show episodesdating dunedin otagoqi carbon datingdating 1 year younger guykarachi dating sitespersian dating site australiaafrican american speed dating in dclgbt dating sites canadacherry blossom dating siteonline dating vereenigingfree sugar mummy hookup in abujaonline dating sites in tamilnadufree online dating sites for singles around the worldspeed dating events in milwaukeeraya dating app waitlistdating site find loveshark dating dancing with the starsdating shopping gamesdating websites sugar daddyquestions to ask dating sitenigerian gay dating websiteshow do you start dating after a long term relationship

161 MichaelFrich MichaelFrich | E-mail | Web | 24. října 2018 v 15:22 | Reagovat

unethost無限空間虛擬主機 技術分享部落格     http://blog.unethost.com/

162 Richardhah Richardhah | E-mail | Web | 25. října 2018 v 13:26 | Reagovat

喜多福,乾拌麵,拌麵,乾麵,呷什麵,關廟麵,手工麵,手作麵,沙茶咖哩,川味麻辣 牛肉風味,油蔥香菇,香蒜麻醬,紅油烏醋,麻辣麻醬,川味麻辣,團購美食,sidofu,日曬麵條,古法手工精製,日光自然曬乾

https://www.sidofu.net/

163 juliaeo2 juliaeo2 | E-mail | Web | 26. října 2018 v 4:40 | Reagovat

Started new cobweb stand out
http://blondesex.twiclub.in/?mail.annabel
erotic romance ebooks korean erotic movies erotic breastfeedung adult stories erotic horror stories

164 SergiofledA SergiofledA | E-mail | Web | 26. října 2018 v 23:23 | Reagovat

Гражданство Израиля женщинам из СНГ. Брак реальный или Деловой брак. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

165 Peterlaw Peterlaw | E-mail | Web | 30. října 2018 v 21:35 | Reagovat

Most of these apps seem to be take effect and they usually choose random Instagram names and display the same to you. In fact, some of them even ask you to pay a small amount of maintenance if you want to see more than five names.

The main ask is why <a href="http://einstapp.com">How To See Who Viewed Your Instagram</a> pull off you want to check who views and stalks your Instagram account.

People are crazy approximately rank and popularity. Even scholastic and theoretical students want to be well-liked and check their popularity.

If you can check who every are stalking you on Instagram, it makes realizable to take steps your popularity.

Stalkers and followers are generally good but you should not be lenient roughly your safety and security. Sometimes stalkers may be risky too.

Hereunder are the best 5 ways to locate out who views my Instagram for free.

166 DavidMom DavidMom | E-mail | Web | 1. listopadu 2018 v 12:58 | Reagovat

With the use of the long ball, the Red Sox conquered the Los Angeles Dodgers 5-1 on Sunday at Dodger Stadium, winning the 114th edition of the Fall Classic four games to one.

Sam Pearce hit two home runs for Boston, becoming a member of Babe Ruth and Jim Kluszewski as the only players 35 or older to have a multi-homer World Series game. The first was a two-run shot in the top of the 1st inning. He later a new solo home run inside the eighth.

Pearce, a journeyman who has played for every workforce in the American League East division, had three house runs and eight RBI in five games. He was named World Series MVP.
"Baseball is a funny video game, " Pearce said to Monk Sports. "The longer you stay in the game, great items can happen. I'm very blessed to be here right now. inches

Mookie Betts and N. D. Martinez added solo home runs in the 6th and seventh, respectively.

Clayton Kershaw, who may have played his final game in a Dodgers uniform, took the loss. In seven innings, he threw in the towel four runs on eight hits -- three of which were home runs -- and struck out five.

For Boston, starter David Price was brilliant. Following surrendering a home set you back David Freese on the primary pitch, he allowed just simply three hits, walked two and struck out five in seven innings. Just before he was pulled in the bottom on the eighth, Price had listing is of course 14 batters in a line.

For a long time, Price had been reputed for his playoff shortcomings, having never won a game. He now has won three, including two in this World Series.
"It's very special, " Value said to Fox Sports, gesturing toward his Red Sox teammates. "Seeing all these expanded men over there just simply acting like little youngsters, that's what it's information on. "

This is the ninth shining for Boston, tying the Red Sox with the Athletics for third most all time. Only the New York Yankees (27) and St . Louis Capital (11) have more.

Boston, whom last won it all in 2013, has now won several titles since 2004, which was 12 months the Red Sox broke what was then an 86-year drought between championships.

Boston's Alex Cora, in his first of all year as a manager, may be the first Puerto Rican supervisor to take a team to -- and now win -- the World Series. He marched the Red Sox to their best season in the franchise's 118-year history -- and it's near the top of the sport perfect.

"What a season, inches Cora said to Fox Activities. "Everything starts with these guys. They're very talented. They bought into it from day one in spring training. They've been very consistent as far as preparation, practicing their business. What a method to end it. "

Boston entered the World Series since the favorite, as the Crimson Sox were superior all year. They went 22-9-1 in spring training. They won a franchise-record 108 game titles in the regular season.

167 Bradleykeemn Bradleykeemn | E-mail | 3. listopadu 2018 v 18:39 | Reagovat

MyEtherWallet KeysFinder - private key with ETH and Tokens for you
$$$ Free Etherium and Tokens $$$
https://www.youtube.com/watch?v=tPJrGtI9K08
https://www.youtube.com/watch?v=tPJrGtI9K08

168 Zoodof Zoodof | E-mail | Web | 4. listopadu 2018 v 3:10 | Reagovat

Привет мальчики,классный сайт у вас.
Хотела бы поделится что я нашла на просторах интернета.Это порно видео с животными или просто зоо порно.
Странно но секс с животными сейчас в свободном доступе к всем и можно скачивать видео ролики секса с домашними и дикими животными.Но лучше смотреть онлайн чтоб не было проблем.
http://pornoweprik.com/loads/zoo-porno/2/ - зоосекс
http://pornoweprik.com/loads/zoo-porno/7/ - смотреть зоо порно
http://pornoweprik.com/loads/zoo/2/ - порно с животными
http://pornoweprik.com/loads/zoo/3/ - секс с животными
Вот толлько некоторые ссылки на страницы зоофильных топовых видео где бабы и мужики трахаются с животными.
Что мне больше всего понравилось в zoo porn так это  
Удачи,извините ели не туда написала

169 wallaceqw4 wallaceqw4 | E-mail | Web | 7. listopadu 2018 v 18:55 | Reagovat

Fresh about stage as concoct:
http://patricia.posts.telrock.net

170 Alexeylor Alexeylor | E-mail | 9. listopadu 2018 v 1:38 | Reagovat

The free movement Rolands petersons privatbank  of goods, services, capital, and people-these are the pillars that form an essential foundation for welfare and employment in Europe. Mobility is the fundamental premise for these four core values to be strengthened not only in the domestic market but also beyond its borders.Rolands petersons privatbank  This is particularly significant in the Baltic Sea region, where a well thought-out and developed transport system is one of the positive development factors.Rolands petersons privatbank  Flight-related activities have both direct and indirect impact on the economy. The direct impact includes the income derived from the activities of airline personnel and ground handling workers, whereas the indirect input implies all purchases in the aviation sector from locally based suppliers who basically do not represent the aviation sector. Additional impact on the economy of Latvia is formed by the costs of aviation sector employees and service providers.Rolands petersons privatbank

171 andrejlor andrejlor | E-mail | 9. listopadu 2018 v 3:57 | Reagovat

The strategic objective of the regional airports is a creation of the favorable and unified conditions for the enterprises and institutions operating there, as well as to proactive procurement of a sufficient infrastructure for the development various of commercial activities.Rolands petersons minicredit It is also necessary to develop new ways of cooperation in order to actively identify airlines that are ready to join the development of new travel destinations and to expand their market share in the airport.Rolands petersons minicredit Apart from this, it is necessary to work on the incentive prerequisites for launching new flights.Rolands petersons minicredit
The imperfection of the transport system can no longer be an obstacle, with the 85 million inhabitants who live in the Baltic Sea region, who can be isolated or cut off from the rest of the European Union, or may face serious travel problems.Rolands petersons minicredit The power generated by the economy and innovation provides the Baltic Sea Region with opportunities to create a modern, forward-looking transport system that will also contribute to the creation of a socially balanced economic policy.Rolands petersons minicredit

172 feleciamc3 feleciamc3 | E-mail | Web | 9. listopadu 2018 v 20:14 | Reagovat

Sexy representation shots    
http://webcamsex.net.erolove.in/?profile.riley
  eating cum from my sister bible - woman who gave all her oil 3gp free sex lesbian hot david martz xxx uncensored

173 angelinalor angelinalor | E-mail | 10. listopadu 2018 v 22:53 | Reagovat

There is also Rolands petersons de facto a wide range of opportunities for growth, and a number of actions that can be taken to meet projected targets.Rolands petersons de facto There is a strong need for Rolands petersons de facto the services with high added value, the increase of the processed volumes of cargo by attracting new freight flows, high-quality Rolands petersons de facto passenger service and an introduction of modern technologies and information systems in the area of transit and logistics.Rolands petersons de facto Liepaja port has all the chances to become the second Rotterdam in the foreseeable future.Rolands petersons de facto

174 macslor macslor | E-mail | 11. listopadu 2018 v 12:15 | Reagovat

The Rolands petersons privatbank mobility of goods is an essential component of the EU internal market; this greatly contributes to the competitiveness of the industry and services in Europe.Rolands petersons privatbank The types of lengthy transportation as railway can reduce their costs, which arise in connection with the traffic Rolands petersons privatbankcongestion on the roads.Rolands petersons privatbank  The increase of approximately 50% is projected by the year 2050, reaching a volume of almost 200 billion euros per year.Rolands petersons privatbank

175 ChangSes ChangSes | E-mail | 12. listopadu 2018 v 13:07 | Reagovat

Видео обзор лучшего чита кс го 2018 года с которым можно легально играть не боясь банов.
Сам же чит можно скачать по ссылке которая находиться в описании к видео - https://youtu.be/2F8SPrYcojg

Video review of the best cheat cs go 2018 with which you can legally play without fear of bans.
The cheat itself can be downloaded from the link which is in the description of the video - https://youtu.be/2F8SPrYcojg

176 Luckmub Luckmub | E-mail | Web | 12. listopadu 2018 v 22:45 | Reagovat
177 denlor denlor | E-mail | 14. listopadu 2018 v 21:23 | Reagovat

Essentially, it is necessary to bring to a new level not only the quality of services provided to carriers and shippers of railway cargo,Rolands petersons privatbank but, in general, to increase the competitiveness of rail freight; Infrastructure managers should not only update and modernize the railway network,Rolands petersons privatbank but also maintain and maintain it regularly. This is the most important for the corridors of rail transport.Rolands petersons privatbank If the tracks are not serviced in this way, speed limits must be applied and the railway Rolands petersons privatbanklines will gradually die outRolands petersons privatbank

178 lali4kaTum lali4kaTum | E-mail | Web | 17. listopadu 2018 v 11:55 | Reagovat

Израиль и народ израиля общаются тут

Еврейская социальная сеть IsraFace.Com объединяет Израиль, Россию, Соединённые Штаты и другие страны. Долгое время народ Израиля бродил по пустыне и был веками разрознен, но теперь евреи снова могут быть едины независимо от расстояний. Иудеи и израильтяне в Эйлате и в Лос-Анджелесе, в Волгограде и на Дальнем Востоке, в Мюнхене и в Будапеште теперь объединены одной социальной сетью! Если Израиль - ваша родина, если народ Израиля - это ваш народ, то IsraFace.Com создана специально для вас. Галахические евреи и потомки еврейских отцов, иудеи, олимы и коренные израильтяне, гиёрет и геры! Регистрируйтесь и приглашайте близких и родственников! Все возможности сайта абсолютно бесплатны. Мы ждём вас и ваших друзей! Обменивайтесь сообщениями отмечайте друзей и себя на фото, делитесь фотографиями и видео. Вы собираетесь эмигрировать в Израиль? Знакомства в Израиле на IsraFace.Com - это отличный способ найти любовь на земле обетованной! Народ Израиля общителен и любвеобилен. В IsraFace.Com самые красивые еврейские девушки и женщины Израиля, горячие еврейские парни и богатые еврейские мужчины из дальних стран. Мечтающие о переезде в Израиль мужчины и женщины имеют возможность найти пару на IsraFace.Com. Назначайте свидания, заводите знакомства в Израиле, создавайте группы и сообщества по интересам, находите новых друзей. Не упустите свой шанс обрести счастье, присоединяйтесь к IsraFace.Com ! Евреи и еврейки, набожные иудеи и израильтяне ищут вторую половинку в Израиле и по всему миру. Знакомства в Израиле стали доступны как никогда ранее! Еврейские женщины и мужчины Израиля могут встретить свою половинку в IsraFace.Com ! http://israface.com

179 Ashleyhoade Ashleyhoade | E-mail | Web | 19. listopadu 2018 v 20:50 | Reagovat

В 1990-х и 2000-х годах целый ряд производств в городе прекратил существование из-за сложной экономической ситуации[8]:[10]:. К концу 2010-х Челябинск имеет серьёзные экологические проблемы , в частности, почти ежедневное загрязнение воздуха, что является одной из причин оттока населения в другие регионы страны[11]: . Челябинск также испытывает серьёзные трудности в хозяйственной и экономической сферах, что проявляется в деградировавших дорожной сети и общественном транспорте , а также в отсутствии городского благоустройства и архитектуры . Тем не менее, Челябинск является одним из крупнейших культурных, экономических, деловых и промышленных центров Урала, где промышленность составляет 38 % от валового муниципального продукта[12]: .

[b]Выставочный зал Союза художников Челябинска[/b]

Челябинский Выставочный зал Союза художников считается одним из самых крупных специализированных учреждений в России. Он был создан в 1980 г. и органично вписался в культурную жизнь города. Здесь проходят групповые, персональные и тематические выставки.

180 Russelcar Russelcar | E-mail | Web | 20. listopadu 2018 v 1:29 | Reagovat

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

181 JameseduSh JameseduSh | E-mail | Web | 20. listopadu 2018 v 7:42 | Reagovat

unethost無限空間虛擬主機  http://blog.unethost.com/

182 enriquega1 enriquega1 | E-mail | Web | 23. listopadu 2018 v 16:46 | Reagovat

Chit my recent project

http://estefany.ablogs.relayblog.com/?post-kassandra

massage porn thumbnails only 18 porn large breasted porn pregnant women fucking erika horny porn burse porn

183 WilliamReK WilliamReK | E-mail | Web | 25. listopadu 2018 v 20:14 | Reagovat

дельный веб сайт http://stsnw.ru/

184 TerrySap TerrySap | E-mail | Web | 26. listopadu 2018 v 20:51 | Reagovat

綠屋家居: GREEN HOUSE 北歐傢俱-台中家具 http://www.greenhouse.net.tw

185 AntholNon AntholNon | E-mail | Web | 5. prosince 2018 v 6:14 | Reagovat

I congratulate, this rather good idea is necessary just by the way

http://burruciagaservicecar.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=496073

186 ShermanSpeah ShermanSpeah | E-mail | Web | 6. prosince 2018 v 6:08 | Reagovat

You are quite wondering how can aged helpmate please a man?! We have something to prove you! The http://www.maturesex.mobi/vintage/ vintage mature sex
is all about that - filled with tons of mature porn scenes to hand to replication your desire.

187 CorySaK CorySaK | E-mail | Web | Pátek v 21:09 | Reagovat

I'M prefer to gather near everybody open to gaining further high-tech informative affairs pertaining our lifework, connect with me over my site conceding that you think the same.

<a href="http://affiliatebot.pw/affiliate-bots-customer-reviews-2/">Affiliate bot Bonus</a>

Cameron

188 roysd3 roysd3 | E-mail | Web | Včera v 7:04 | Reagovat

New super hot photo galleries, daily updated collections
http://hentai.lesbian.hotblognetwork.com/?alysa

brn porn free random porn videos porn streaming video retro japanese porn and rap free amateur cheating wives porn

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama