O životě za zdí s Marlen Haushoferovou

19. února 2013 v 14:05 | Belbo |  Všední den

Žena přijíždí na víkend ke svým známým do hor. Manželský pár odjede večer na zábavu do vesnice v předhůří, ani do rána se ovšem nevrátí. Žena jim jde naproti a cestou naráží na neviditelnou zeď, za níž ustal veškerý život. V izolovaném alpském údolí se snaží přežít - sází brambory, fazole a rajčata, chodí na lov a učí se starat o krávu, kterou náhodou našla. Společnost ji dělá pes Luchs a kočka beze jména. Tak plynou měsíce a roční období. Čas, ve kterém ve dne bojuje o své materiální zajištění a po večerech přemítá nad svým starým i novým životem, končí násilným mementem. Na horské pastvině nad chatou se objevuje další člověk - muž. Zabije Luchse sekerou a žena ho vzápětí zastřelí.

Copyright Canal GermanyTo je stručný děj novely Zeď, nejvýznamnější knihy rakouské spisovatelky Marlen Haushoferové (1920-1970). Zeď byla po svém vzniku (1963) zapomenuta i se svou autorkou, dvojnásobnou držitelkou nejvyššího státního vyznamenání za literaturu. První vlna zájmu o knihu se datuje do 80. let, kdy v ní ženské hnutí spatřilo návod k radikálnímu feminismu a pacifisté pro změnu apokalyptické kulisy světa po globální katastrofě. Vzhledem k tomu, že literární předloha postrádá dialogy, platila Zeď dlouhou dobu za nezfilmovatelnou. Až nedávno ji na filmová plátna převedl režisér Julian Pölsler a obsadil do hlavní (přesněji řečeno jediné) role známou německou herečku Martinu Gedeck, kterou jsme mohli před časem shlédnout např. jako Ulrike Meinhof v Baader Meinhof Komplexu. Mezi 17 jazyky, do kterých byla novela přeložena, čeština bohužel chybí. Českým čtenářům tak zbývá pouze německá, potažmo anglická Zeď (seženete ji např. na Amazon.com) a pokud jde o film, tak jeho trailer.

Co znamená Zeď?
Zeď lze číst romanticky - jako odklon člověka od civilizace k přírodě. Lze ji číst jako science fiction, eschatologickou vizi. Lze ji číst méně útěšně jako robinzonádu bez katarze, kde Pátek (pes Luchs) je zabit, aniž by to posloužilo ději. Dále v ní rezonuje existencionální moment, podobně jako např. v Proměně Franze Kafky. Také Kafka zavře Řehoře Samsu za zdi svého pokoje, když jej nechá proměnit v odporného brouka. Činí tak v noci - noc je synonymem pro předěl mezi fikcí a realitou a vyvolává znepokojivé otázky: Je Zeď i Proměna skutečná? Jsou Zeď a Proměna metafory? A jestli ano, co metaforizují? Máme zde co do činění s náhlým nočním přeryvem. Je ale možné pochopit Proměnu i Zeď jako radikální domyšlení situace, která v obou případech - u Řehoře i ženy z města - (u)zrála dlouho předtím? Otázky se ze své vnitřní logiky vyostřují: zůstávají obě postavy vůči změně kulis, které čelí, pasivní nebo se na ni, nějakým ne zcela zjevným způsobem, podílí? Jsou jejími zamlčenými (spolu)autory?
Rodina Řehoře Samsy se od něj po jeho Proměně s odporem odvrací. Řehoř čelí rostoucí zášti a přehlížení, přestává jíst a umře. Jeho blízcí ví, že i po Proměně je to stále on, Řehoř Samsa, přestávají v něm ovšem vidět lidské rysy a oslavují jeho smrt jako zbavení se nechutné přítěže. Připomeňme si rodinnou konstelaci, která Proměně předcházela: Řehoř, cestující obchodník, nosí domů výplatu, ze které žije otec, matka i jeho sestra. Uvědomuje si, že vydržuje celou rodinu, která si na to zvykla a bere to jako samozřejmost, ale nevadí mu to: chce, aby jeho blízcí žili pohodlně, a nechce jim dělat starosti. Vztah rodiny a Řehoře je již tedy před Proměnou asymetrický. Řehoř je člověkem před i po Proměně, ale současně platí, že jím v obou případech už v jistém smyslu není. Proti tomu, že jej rodina zredukovala na "stroj na peníze", Řehoř mnoho nenamítá. A právě za to jej Franz Kafka trestá, když jeho de-subjektivizaci dopovídá literárními prostředky. Proměna je metafora - dovršuje jen to, co zrálo před ní, přičemž tomu dává vrcholný výraz. Vypráví to až do surreálného konce.
Také Haushoferová vztyčuje svou Zeď v noci. Když přišel film vloni v říjnu do německých a rakouských kin, vzbudil rozporuplné reakce. Jedna část diváků se po půl hodině nabaží alpských scenérií a začne se znuděně koukat na hodinky. Druhá část diváků má film za strhující. Co se zračí v tomto rozporu? Klíčem k filmu (stejně jako ke knize) je schopnost sledovat vnitřní život ženy. Schopnost vcítit se do ženy a ztotožnit se s ní. Nejnápadnější motiv díla, metafora Zdi, odkazuje stejně jako Kafkova myšlenka Proměny na "vysoký" existencionální žánr. A s tím na literární tradici, kterou můžeme s klidným svědomím označit za středoevropskou.
Žena - alter ego Marlene Haushoferové - má manžela a děti, ale nezdá se, že by truchlila po starém životě. Svou samotu přijímá poměrně rychle jako danou. Nyní, kdy byla vztyčena Zeď a čas se utišil, se jí poprvé skýtá možnost "postavit se svým vlastním myšlenkám". A snad právě a jen tehdy. Pro "sebe před Zdí" nalézá málo sympatií. Její dosavadní život byl determinován množstvím povinností a starostí bez možnosti jej svobodně utvářet. Stěžuje si, že je nepřipravena a nevyzbrojena pro "skutečný život", a myslí tím svůj nový život za Zdí (s. 69). V tom starém, jak konstatuje, měla vždy "neurčitý pocit nepohodlí" a její mysl byla ovládána nepokojem. V prvních dnech za Zdí zatlouká u lovecké chaty okna, aby se uchránila před jediným nepřítelem, kterého dosud znala - před lidmi.
Vznik Zdi tudíž není nevysvětlitelný a absurdní, jakým se zdá, když knihu čteme jako robinzonádu nebo science-fiction, ale v načrtnutém pohledu se jeví vyjednaným, ba dokonce vynuceným. Vynuceným nikoli proti vůli ženy, ale jí samotnou. Může představovat jednu z možných odpovědí, k níž člověk dospívá za jistých okolností či v jisté fázi svého života. Nabytá svoboda ovšem není zadarmo, ale je vykoupena trýznivou samotou, která ohrožuje rozum ženy - posledního člověka na Zemi.

Je pozdě pro lásku?
Po dvou letech si žena uvědomí, že si už nikoho vedle sebe neumí představit. Snad jen starou ženu, se kterou by si mohla vyprávět a společně se smát. Když nahlédne, že by její společnice umřela patrně před ní, a ona by byla opět sama, zapudí i tuto myšlenku. O co méně myslí žena na lidi, o to více se otvírá světu zvířat. K Luchsovi, Belle i býčkovi přistupuje s láskyplnou zodpovědností. Jen stará kočka (která je stejně jako žena bezejmenná) přijímá její péči s chladnou rezervovaností a zachovává si vůči ní autonomii. Snad proto k ní žena chová tichou úctu. Každé z koťat, které kočka povije a které pak zajdou, se ženě nevratně vryje do srdce.
Navzdory tomu, co bylo řečeno, není Zeď příběhem o autismu, ať již by byl ženě osudem nebo volbou. V extrémních podmínkách vystupuje do popředí opačný leitmotif, totiž možnost a schopnost vztáhnout se k druhým. Žena píše: "Neexistuje racionálnější impuls, než je láska. Činí náš svět snesitelnější pro toho, kdo miluje, i toho, kdo je milován. Měli bychom uznat, že toto je naše jediná šance, naše jediná naděje pro lepší život." (s. 210). Dodává: "Nyní je však již pozdě". A myslí tím, že je pozdě pro ni.

"Nic nekončí"
Konec Zdi má v sobě jistou naději - navzdory tomu, co bylo řečeno, a násilí, jehož nositelem je neznámý muž. Tím se kniha zásadně odlišuje od Proměny, kde Řehoř Samsa na konci umírá jako odporný hmyz. Žena shodí mrtvolu muže do rokle a pohřbí Luchse. Ráno opustí nadobro horskou pastvinu ("Alm") a sejde s krávou Bellou do lovecké chaty, kam za ní během noci přijde kočka a lehne si vedle ní. Přichází zima. Koncem února končí žena se sepisováním svého příběhu, když již nemá žádný papír na psaní. S odstupem nalézá novou odvahu, a to i přesto, že jí dochází zápalky a munice. Bella je opět březí a možná budou zase i koťata. Žena si uvědomuje, že toto není konec, a že "vše pokračuje". Přichází něco nového a ona se tomu nemůže ubránit.
Haushofer, Marlene, The Wall, Cleis Press: 1990 (2. vydání), 244 s.

Jan Jüptner
Pro Demokratický střed (1/2013), čerstvě založený nezávislý čtvrtletník o Střední Evropě, viz web nebo Facebook


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (116)
Zobrazit starší komentáře

101 asawood asawood | E-mail | Web | 7. září 2018 v 16:00 | Reagovat

Hello everyone, it’s Asa Woodard here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in college. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my remaining semesters of college.
Ever since high school, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have written have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become accustomed to hearing, “Asa Woodard, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can save their time.

Academic Writer – Asa Woodard – <a href=http://itweakstore.com/>Itweakstore</a> Corps

102 normanschr normanschr | E-mail | Web | 7. září 2018 v 20:23 | Reagovat

Hello, I’m Norman.
Welcome to my website . I started writing in  high school  after a creative writing assignment for my English teacher. I did creative writing  for a while before I thought about doing something else.
I had always loved doing  non-fiction writing  because I’m passionate about learning. When you combine writing  skill  with a love of learning, academic  writing only makes sense as a job.
I’m passionate about  aiding the students of the future in their school career. When they  get too busy, I am there to help.

Norman –  Academic Writing Help  - <a href=http://paseoi25.com/>Paseoi25</a> Corp

103 bryanbg11 bryanbg11 | E-mail | Web | 9. září 2018 v 9:35 | Reagovat

My new gay porn site  
http://gay.adultgalls.com/?profile-wyatt
  is rihanna gay gay short stories omegle gay gay groups gay marriage laws

104 DouglasDiect DouglasDiect | E-mail | Web | 10. září 2018 v 5:44 | Reagovat

good day all    -- http://sports2.com

105 GeremoTog GeremoTog | E-mail | Web | 11. září 2018 v 17:06 | Reagovat

viagra and cialis uk
<a href="http://cialisle.com">cialisle.com</a> buy cialis no prescription
qual e o generico do cialis

106 SergiofledA SergiofledA | E-mail | 13. září 2018 v 4:46 | Reagovat

В знак особой благодарности  Вы можете заказать Персональную Награду - Орден - Чедовеку,  http://spaszhizny.ru/ который спас Вам жизнь, здоровье и будь он хирургом, терапевтом или онкологом, пожарным, летчиком и т.д. Кроме материльной оплаты он Достоен Видимого знака - Ордена, за спасение жизней.Tel. или WhatsApp +7(985)952-0864

107 Ineme Ineme | E-mail | Web | 14. září 2018 v 3:07 | Reagovat

Hello.  We cast with greatest satisfaction hgh therapy.

<a href=https://healthgains.com/sexual-health/>buy hgh</a>

108 polacas polacas | E-mail | Web | 15. září 2018 v 0:05 | Reagovat

Hello guys, I am Pola Cassidy a professional in academic writing.

I enjoy solving people’s problems and make them happy. That is what I have been doing for decades now.
I have been writing since I was 12 years old and never knew it would turn out to be a full-time career. I have also been able to manage several projects that involves writing. And I worked in three organizations as a volunteer to assist people.My hobbie has always been to help people succeed. And I go the extra mile to make that happen.
I enjoy writing Thesis and have helped people from countries like Australia.
I work with a company whose mission is to provide quality writing and make people happy. In fact, many clients come to me for help on a daily basis because they know I always deliver. And I will continue to provide nothing but the best to build trust like I have been doing for the past few years.

Academic writer - Pola - <a href=http://www.judicialaccountabilityinstitute.com/>Judicialaccountabilityinstitute</a> Confederation

109 GlennJom GlennJom | E-mail | Web | 19. září 2018 v 0:33 | Reagovat

<a href=http://hydra18.biz/>hydra.onion</a> - hydra2018, гидра в обход

110 Maridap Maridap | E-mail | 19. září 2018 v 13:50 | Reagovat

Hello! look at my pictures http://officialles.com/mari

111 DavidFum DavidFum | E-mail | Web | 19. září 2018 v 21:49 | Reagovat

...<a href=http://zastroykaplus.ru/>:)</a>

112 Georgegab Georgegab | E-mail | Web | Čtvrtek v 15:45 | Reagovat

Крупнейшая в России и одна из ведущих в мире выставок «Охота и рыболовство на Руси» впервые прошла 6 февраля 1996 года в столице России - городе Москве и неизменно проводится на ВДНХ.
Два раза в год на ней собирается много официальных гостей и огромное количество посетителей из разных городов нашей необъятной страны. Ведь Россия славится своими охотниками и рыбаками! В мужской компании любителей охоты и рыболовства стали появляться женщины, что очень радует. В выставке принимает участие более 900 российских и иностранных компаний.
Наша выставка – это место, где будут созданы все условия для рекламы и продвижения ваших товаров и услуг, поиска потенциальных партнеров и заключения договоров, привлечения новых покупателей.
В рамках деловой программы выставки, обсуждаются насущные вопросы развития охоты и рыболовства в нашей стране, а так же, проводятся практические занятия, семинары, мастер-классы и презентации новинок рыболовной и охотничьей отраслей.
Организаторы выставки активно сотрудничают с общественными организациями охотников и рыболовов, и совместно проводят ряд соревнований по спортивной ловле рыбы.
На стендах участников выставки проходят интересные мероприятия: демонстрация рыболовных снастей; кинологические консультации;практические советы по регистрации маломерных судов; продажа льготных турпутевок.
Культурно-развлекательная программа выставки включает в себя тематические викторины, конкурсы и дегустацию блюд полевой кухни.
Приглашаем к участию компании и фирмы, чья деятельность связана с  тематикой охоты, рыбалки и активного отдыха. <a href=http://ppv.alipromo.com/ru/hunting.php?hash=ox3l666x7jadw8y4eelzx2p7rhpd994e>А  купить инвентарь и интесесные новинки в можете сдесь</a>

113 masonha masonha | E-mail | Web | Pátek v 5:32 | Reagovat

I’m an academic writer who loves to bring smiles to people's face.

Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several organizations whose mission is to help people solve writing problems.
I love traveling and have visited several countries in the past few years.
I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My books are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional.
I can handle any kind of writing and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their writing problems and I accept. I find pleasure in assisting them to solve their problems as a writer.

Professional Writer – Mason - <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Band

114 Morrissuh Morrissuh | E-mail | Sobota v 2:03 | Reagovat

Женщины СНГ. Вы можете получить Гражданство Израиля. Брак с израильтянином. Можно Формальный. Гарантия 100%. Дорого. Обращаться на почту znakfortune@gmail.com

115 Manmyovmew Manmyovmew | E-mail | Neděle v 3:17 | Reagovat

Лучшие бармены из Украины и других стран уже протерли барные стойки и отполировали шейкеры, чтобы смешать вкуснейшие коктейли для всех гостей фестиваля BAROMETER International Bar Show. Масштабы праздника действительно поражают: вас ждут не три стойки, а несколько десятков стендов от различных заведений. Всего в нынешнем фестивале примут участие 26 баров, то есть алкоголь будет литься рекой.
Но цель этого мероприятия — отнюдь не споить украинцев. На территории КВЦ «Парковый» сформируют огромный лекторий, где спикеры будут освещать различные темы. Посетив эти лекции, вы узнаете, что профессия бармена обладает особой философией, а культура пить и смешивать коктейли — настоящее искусство. Также лекторы затронут тему нестабильной экономики и расскажут о том, как управлять заведением в сложные времена.
В прошлом году двухдневный фестиваль посетило более 12 тыс. гостей, которые выпили около 30 тыс. напитков. Без сомнений, Barometer International Bar Show 2017 будет проведен с еще большим размахом!
Купить билет за 200 грн. на барный фестиваль   BAROMETER Bar Show  Вы можете у наc на сайте https://barometer.show/ru/standart/ Скидки для большой компании!

116 masonha masonha | E-mail | Web | Včera v 12:34 | Reagovat

Hi guys, it’s Mason here!
I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing talent in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
Ever since college, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the essays that I have created have been sold around Europe and the United States.
In my line of work, I have become familiar with hearing, “Mason Hart, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

Professional Writer – Mason – <a href=http://www.leadershipeducationnelenhaiti.com/>Leadershipeducationnelenhaiti</a> Company

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama